VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sudové víno jen z krabic - omezení, které postihuje vinaře

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Vinotéky už nesmějí stáčet víno ze sudů. Zákon stanoví, že víno mohou stáčet pouze z nádob s jednorázovým uzávěrem. Nerezové sudy tak byly nahrazeny bag-in-boxy, fóliovými sáčky, které jsou umístěny do kartonových krabic. Jejich objem může činit maximálně dvacet litrů.

20.1.2018
SDÍLEJ:

Vinotéky už nesmějí stáčet víno ze sudů. Nerezové sudy tak byly nahrazeny bag-in-boxy, fóliovými sáčky, které jsou umístěny do kartonových krabic. Na snímku majitel Vinného sklepa U Mostu v Ostravě Mario Frenko.Foto: Deník / Sonnek Pavel

Že se už nesmí víno stáčet ze sudů? Omezení, které postihuje vinaře i říká majitel Vinného sklepa U Mostu Mario Frenko v rozhovoru pro Deník:

Od prvního dne roku 2018 už podle novely vinařského zákona nesmějí vinotéky stáčet víno ze sudů, ale pouze z nádob s jednorázovým uzávěrem.

Objem nádob se výrazně zmenšil, dříve padesátilitrové sudy nahradily bag-in-boxy (foliové sáčky, které jsou umístěny do kartonových krabic). Jejich objem může činit maximálně dvacet litrů. Sudové víno smí prodávat jen výrobci vína.

Majitele Vinného sklepa U Mostu v Ostravě Maria Frenka jsme se zeptali na to, co nové podmínky pro jeho provozovnu znamenají, jestli nebudou mít vliv na cenu a zda se díky nim zabrání případnému pančování, o kterém se dříve mluvilo v souvislosti s některými prodejci sudového vína.

Jak se novela vinařského zákona projevila v provozu vaší vinotéky?
Dříve jsme měli víno v nerezových sudech o objemu 50 litrů. Sudy měly klasické narážecí hlavy, které byly jednoduché na obsluhu. Víno bylo v sudech zakonzervováno dusíkem. My jsme se jako prodejci nemuseli starat o obaly, protože vinaři si sudy hlídali. Přivezli nám plný, odvezli si prázdný.

Jak se prodává sudové víno, když už sudy skončily?
Víno se vozí a uchovává v takzvaných bag-in-boxech. To jsou už zmíněné foliové sáčky, které jsou umístěny v kartonových krabicích. Jejich objem je ale maximálně 20 litrů. Takže musíme častěji narážet a celá obsluha tohoto zařízení je náročnější. Museli jsme vyměnit narážecí zařízení, to funguje na jiném principu stáčení. Na každou pípu musíme mít jedno čerpadlo, proto byla nutná nemalá investice. Další nevýhodou je, že obaly jsou jednorázové, vzniká jich velký počet, což má negativní dopad na životní prostředí.

Jak se novela projevila konkrétně v prodeji vína?
Ke konci roku jsme museli výrazně omezit nabídku, abychom doprodali sudové víno, které jsme měli. V posledních dvou týdnech loňského roku si zákazníci mohli vybírat maximálně ze tří až čtyř druhů vín. Na přelomu roku jsme rychle měnili už zmíněnou technologii a od minulého týdne už nabízíme víno nově z bag-in-boxů. Nabídka je zatím omezená, moravští vinaři totiž většinou čekali do poslední chvíle na výklad novely vinařského zákona. Takže si teprve počátkem roku začali pořizovat stáčecí linky a nakupovat i bag-in-boxy. Snažili jsme se tento výpadek nahradit dovozy vín ze Španělska, Maďarska a Itálie.

V souvislosti s koncem sudů se často mluví o tom, že stáčené víno zdražuje…
V případě moravských vín to platí. I vinaři musejí své náklady promítnout do cen. Moravská vína tak zdražila zhruba o deset procent. Co se týká vín z dovozu, podařilo se nám oslovit hlavně velkoproducenty. To ve srovnání s kvalitou vín od moravských menších pěstitelů znamenalo, že jsme šli na kratší období v nabídce s kvalitou o malý stupínek dolů. V případě zahraničních vín jsme tomu přizpůsobili i cenu, která je nižší než u moravských vín.

Z vašich odpovědí je zřejmé, že z novely vinařského zákona žádnou radost nemáte…
To je pravda, ale respektovat ji musím. Nemyslím si, že budu mezi majiteli vinoték sám, kdo vám řekne, že po té novele nám přibylo více povinností a znamenalo to pro nás i investice navíc. O tom, že by ta nová pravidla měla být bičem na nepoctivé prodejce, kteří by chtěli víno v sudech různě pančovat, bych také silně pochyboval. Pančování by se zamezilo kolkováním sudů. Spíše mám dojem, že nový zákon poškozuje malé moravské vinaře a zvýhodňuje velkoproducenty a dovozce.

OTÁZKA PRO
…Martina Křístka z Klubu ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N.
Od Nového roku platí novela vinařského zákona. Ta obsahuje i povinnost stáčet sudové víno pouze z nádob s jednorázovým uzávěrem, které nemohou být znovu použity. Může zmíněná novela přispět k omezení rizika takzvaného pančování vína?

Podle mého názoru nový vinařský zákon riziko pančování vína sníží, ale nevymýtí. Každý zákon se dá obejít. Jde o to, aby se to nevyplatilo. Je třeba důsledných kontrol, zveřejňování jejich výsledků a likvidačních postihů. Ne jako v minulosti, kdy se přistižení při činu soudili s inspekcí pro poškozování svého dobrého jména. Problém je, že v České republice vypijeme dvakrát tolik vína, co vyrobíme, a přitom jsme zřejmě patrioti. Takže se vyplatí vydávat například víno z Maďarska za moravské, jinak by se neprodalo. Pomoci zákazníkovi v orientaci by mělo viditelné značení tuzemského původu vín, například záklopkou s logem v národních barvách nebo ještě lépe na první pohled zřetelné označení země původu vína na přední etiketě. Co se týká sudového vína, prodej z bag-in-boxů má svá „pro“ i „proti“. Falšování původu vína bude složitější, ale ekologická zátěž i náklady vyšší. Asi je jednodušší a levnější vymýt a znovu použít nerezový sud než recyklovat papír a fólie z jednorázových bag-in-boxů. Malí vinaři si také stěžují, že nové podmínky prodeje sudového vína nahrávají velkým vinařským společnostem, které již mají stáčecí linky k plnění vína do bag-in-boxů. Každopádně nedoporučuji kupovat sudová vína bez ochutnání a raději se vyhnout extra výhodným cenovým nabídkám. Kvalitní víno opravdu nelze vyrobit v ceně 50 korun za dva litry. 

Autor: Břetislav Lapisz

20.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 19 510 Kč

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím IV. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19510 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4546763, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 27. srpna 2018 tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 321141 odborný referent/vrchní referent v Oddělení vyměřovacím IV - Opava“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště v opavě, Masarykova třída, č.p. 310, 746 01 Opava 1. Informace: Pavel Kirchner, +420 553 681 310.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRACOVNÍK/CE SPECIALIZOVANÉHO CENTRA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , asistence a poradenství při prodeji paruk, šátků, epitéz, zdravotního prádla a doplňků stravy. Příjem a výdej zboží přes skladový systém. Obsluha e-shopu., Požadujeme: Komunikativnost, příjemné vystupování,empatii, zájem o obor, znalost práce s PC, zodpovědnost, pracovitost, řidičský průkaz skupiny B, chuť učit se novým věcem., Výhodou je praxe s prodejem uvedených produktů a zkušenost s onkologickou léčbou.. Pracoviště: Alena václavíková-pracoviště, Ostravská, č.p. 1810, 748 01 Hlučín. Informace: Alena Václavíková, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Koval Oleksii, tel.: 776 383 333 - volejte pouze v pondělí a čtvrtek od 9:00 do 11:00 hod. Nechodit na pracoviště, kontaktní osoba se tam nenachází., Jedná se o krátkodobé zaměstnání do 90 dní. , Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Penlirin s.r.o. - pracoviště opava, Těšínská, č.p. 1006, 746 01 Opava 1. Informace: Oleksii Koval, +420 776 383 333.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: *KO: Jolana Pilchová, životopisy zasílejte na email: prace@tesjatky.cz, SOU v oboru, zkušenosti s prodejem masa a masných výrobků výhodou., Nástup možný ihned, pracoviště Opava.. Pracoviště: Slezské uzeniny, s.r.o. - pracoviště, Krnovská, č.p. 566, 747 07 Opava 7. Informace: Jolana Pilchová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlučínsko: střet sanitky s autem si vyžádal tři zraněné

Hlučínsko: střet sanitky s autem si vyžádal tři zraněné

Beachvolejbalový Super Cup v Opavě - páteční kvalifikace žen.
65

OBRAZEM: Beachvolejbalový Super Cup v Opavě je v plném proudu. Podívejte se

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Konec léta na Opavsku je každoročně zasvěcen dožínkám. V některých městech a obcích umí oslavy konce žní pojmout opravdu ve velkém stylu. Slavit se bude i na Krnovsku.

Do opavského babyboxu byla odložena holčička

Krátce po devatenácté hodině byla v pátek 17. srpna do babyboxu, jenž se nachází ve Slezské nemocnici v Opavě, vložena novorozená holčička.

OBRAZEM: Hradec nad Moravicí ožil hudbou, festival je v plném proudu

FOTOGALERIE/ Do své druhé poloviny dnes vstupuje festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí. Včera se brány pro návštěvníky otevřely v 15.30 hodin a jako první se na pódiu představilo trio z Karvinska, kapela Ajdontker, jakožto výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT