Dobrá firma nad zlato. Tím se zřejmě řídí vedení opavské radnice, když se nyní snaží vypolštářovat podmínky pro podnikání opavské Sundance, s. r. o. Ano, té firmě vyrábějící jízdní kola, jejíž výrobní hala v Oticích lehla nedávno pravděpodobně po útoku žháře popelem. Od té doby hledají majitelé Sundance nové výrobní prostory a radnice jim ve snaze, aby z města firma neodešla, nabídla jednu z budov a pozemek v areálu bývalých Dukelských kasáren.

Věc prý pospíchá, a tak šéfové Hlásky svolali na příští pondělí (4. června) mimořádné zastupitelstvo. To má rozhodnout, zda firmě prodej těchto nemovitostí za 7,5 milionu korun schválí.

Podle slov náměstka primátora Dalibora Halátka (nestr.) se čas honí zejména kvůli získání financí z EU. Firma má totiž pouze jen několik dnů, přesně do pondělí 11. června, čas na to, aby o ně mohla požádat. Aby Sundance se svou žádostí o dotaci uspěla, musí navíc doložit, že pro své podnikání vlastní nemovitost.

„V areálu Dukelských kasáren jim chceme prodat poslední budovu v řadě nahoře a část pozemku. K prodeji jsme se rozhodli proto, že Sundance považujeme pro Opavu za dobrou a významnou firmu," pokračoval Halátek s tím, že záměr radnice v dalších případech spočívá spíše v pronájmech nemovitostí bývalých kasáren.

Pro úplnost nutno dodat, že armáda si v bývalých Dukelských kasárnách ponechala tři budovy v přední části, tedy u hlavního vchodu. Zde fungují lékařské ordinace pro vojenské veterány.

Podle spolumajitelky firmy Sundance Vlasty Kalužíkové je stěhování podniku do areálu kasáren skutečně v jednání, ale jednak je to dle jejích slov hudba budoucnosti, a také tvrdí, že je čas kvůli dotacím zase tak výrazně netlačí.

„My se samozřejmě potřebujeme někam přestěhovat, ale není to tak akutní. Zatím se pořád rozhlížíme a hledáme, ale nic konkrétního ještě vybráno nemáme. Kdyby se nepodařilo sehnat něco zajímavého ke koupi, tak půjdeme třeba i do pronájmu," vysvětluje Vlasta Kalužíková.

Navíc poukazuje na to, že i když vyjde varianta stěhování do kasáren, je to dlouhodobá záležitost. Případné smlouvy by se začaly řešit až po zastupitelstvu a samotné přesídlení je poté už vůbec během na dlouhou trať. Eventuální vybraný objekt by totiž musel projít rekonstrukcí.