Odkaz na bohatou pekařskou tradici ale žije v tomto velkém opavském závodě i v jeho pracovnících stále. I když výrobu už dnes řídí více než samotní lidé počítače, dobře si zde hluboké „oplatkářské“ kořeny uvědomují a jsou na ně právem hrdí.

Pohled do historie

Vše začalo v roce 1840, kdy Kaspar Fiedor napekl a z okna svého domu prodal první oplatky. Následně založil firmu Fiedor, která se zaměřovala na výrobu trvanlivého pečiva. Začátkem dvacátého století pracovala v jeho továrně šedesátka dělníků a už tehdy se vozily oplatky, suchary nebo perníčky daleko za hranice regionu.

Letecký snímek celého sladce vonícího výrobního areálu.
V Opavě vyrostl sušenkový gigant

Podnikatelé z rodiny Fiedorů vlastnili podnik až do druhé světové války. S jejím koncem přišlo uvalení národní správy a rodina byla odsunuta. Po válce, v roce 1947 se továrna stala součástí Československých čokoládoven Praha, potom byl podnik začleněn do Slezského průmyslu jemného pečiva. V srpnu 1951 firma Fiedor vymazáním z obchodního rejstříku zaniká.

V roce 1958 se dochází ke sloučení Slezského průmyslu jemného pečiva Opava s Průmyslem trvanlivého pečiva Praha a z opavského podniku se vytváří odštěpný závod, pro jehož označení se zvolila značka Opavia.

Opavský cukrovar pokračuje v dlouhé tradici výroby cukru.
Končí velmi úspěšná cukrovarnická kampaň, teď stroje v Opavě utichnou

Výroba se dále postupně rozšiřovala, po revoluci přišla na řadu privatizace a továrna se dočkala několika nadnárodních vlastníků. A v roce 1997 dochází rovněž k významné události, výrobna se stěhuje z Olomoucké ulice do haly v části Vávrovice.

Výroba cukrovinek - oplatky, sušenky Mondelez v Opavě.Výroba cukrovinek - oplatky, sušenky Mondelez v Opavě.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Unikátní linka na výrobu sušenek Oreo

Důležitým mezníkem se pro továrnu stal i rok 2012, kdy přešla k současnému vlastníkovi, mezinárodní společnosti Mondelez International. Jde o předního světového výrobce cukrovinek a pečených produktů a opavský závod je jedním ze tří, které pod něj v České republice spadají. Se šestnácti výrobními linkami jde však zdaleka o závod Mondelez International největší, a to nejen v ČR, ale v celé Evropě.

Opava je například také jedním ze tří míst na planetě, kde se vyrábí oblíbené sušenky Oreo.

Kaple sv. Vendelína ve Vávrovicích.
Vávrovice: Západní část severního obchvatu Opavy by měla být hotova za dva roky

Rekordní byl pro opavský závod loňský rok, kdy se tady vyrobilo neuvěřitelných sto tisíc tun sušenek a oplatek. „Za tímto historickým úspěchem stojí neúnavná, houževnatá spolupráce v rámci koncernu. No nových rozvojových projektech, inovacích i na renovacích stávajícího portfolia výrobků, a také samozřejmě na získávání většího podílu na trhu. Kromě nových linek zvyšujeme výrobu také pomocí dalšího navyšování výrobních kapacit na existujících výrobních linkách. A naše výrobky si spotřebitelé žádají, to nám dělá radost,“ říká výrobní manažerka opavského závodu Mondelez International Dagmar Kliková.