„Cesty bohatě zasypal sníh a doprava řepy je tím pádem nepravidelná. Provoz jsme však zatím naštěstí omezit nemuseli. Situaci řešíme tím, že teď stahujeme řepu z blízkých míst, kdežto se svozem z Novojičínska nebo Osoblažska, které má řepy stále ještě velké množství, můžeme počítat, až se počasí zlepší,“ říká agronom opavského cukrovaru Jaroslav Narovec. Kampaň byla zahájena 23. září a závod dosud stihl zpracovat dvaasedmdesát procent řepy. V nonstop zajišťované výrobě cukru ho čeká ještě práce na minimálně pětatřicet dnů.

Současné problémy s dopravou řepy sice práce na výrobě cukru zásadně nezpozdí, ale vyhnout se zvýšeným nákladům na dopravu cukrovky se závod nevyhne. „Řepa má zatím dobrou kvalitu a taková i zůstane, pokud se neobjeví zvýšená teplota ovzduší, která by ji mohla zhoršit. Cukernatost se z původních 14,5 procent zvýšila na standardních 16,54 a to bude zřejmě už poslední číslo. Loňská cukernatost byla sedmnáctiprocentní. Strojový park stále funguje bezchybně a počítáme s tím, že kampaň ukončíme kolem 20. až 22. ledna,“ dodává Jaroslav Narovec.

Sněhová kalamita na Opavsku, 16. prosince 2022, Opava.
Sníh ochromil Opavsko. Zavřené silnice, nejezdila MHD ani autobusy

Opavský cukrovar, spadající do sítě rakouské společnosti Agrana, patří mezi sedm dosud funkčních v republice. První kampaň zažil sice už roku 1870, ale zastavil ho požár v roce 1905. Investice do technologie, zahájené po první světové válce, ta druhá z větší části opět zničila. Výstavba nového cukrovaru byla zahájena v roce 1949 a první kampaň se uskutečnila roku 1953. V roce 1989 patřil opavský cukrovar mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů, v roce 1992 už spadal pod společnost 1. Slezská a od roku 1998 patří Agraně. Kromě něj jsou v provozu ještě cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici.