„Cesty bohatě zasypal sníh a doprava řepy je tím pádem nepravidelná. Provoz jsme však zatím naštěstí omezit nemuseli. Situaci řešíme tím, že teď stahujeme řepu z blízkých míst, kdežto se svozem z Novojičínska nebo Osoblažska, které má řepy stále ještě velké množství, můžeme počítat, až se počasí zlepší,“ říká agronom opavského cukrovaru Jaroslav Narovec. Kampaň byla zahájena 23. září a závod dosud stihl zpracovat dvaasedmdesát procent řepy. V nonstop zajišťované výrobě cukru ho čeká ještě práce na minimálně pětatřicet dnů.

Současné problémy s dopravou řepy sice práce na výrobě cukru zásadně nezpozdí, ale vyhnout se zvýšeným nákladům na dopravu cukrovky se závod nevyhne. „Řepa má zatím dobrou kvalitu a taková i zůstane, pokud se neobjeví zvýšená teplota ovzduší, která by ji mohla zhoršit. Cukernatost se z původních 14,5 procent zvýšila na standardních 16,54 a to bude zřejmě už poslední číslo. Loňská cukernatost byla sedmnáctiprocentní. Strojový park stále funguje bezchybně a počítáme s tím, že kampaň ukončíme kolem 20. až 22. ledna,“ dodává Jaroslav Narovec.

Opavský cukrovar, spadající do sítě rakouské společnosti Agrana, patří mezi sedm dosud funkčních v republice. První kampaň zažil sice už roku 1870, ale zastavil ho požár v roce 1905. Investice do technologie, zahájené po první světové válce, ta druhá z větší části opět zničila. Výstavba nového cukrovaru byla zahájena v roce 1949 a první kampaň se uskutečnila roku 1953. V roce 1989 patřil opavský cukrovar mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů, v roce 1992 už spadal pod společnost 1. Slezská a od roku 1998 patří Agraně. Kromě něj jsou v provozu ještě cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici.