Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravnu v Podhradí vylepší. Stát to bude 200 milionů

Vítkovsko - Až na dvě stě milionů korun by se mohly vyšplhat náklady spojené s připravovanou modernizací úpravny vody v Podhradí u Vítkova. Kromě řady vylepšení technologií by se památkově chráněný objekt měl rozrůst pravděpodobně také o malou vodní elektrárnu.

13.2.2012
SDÍLEJ:

Podoby budovy úpravny, která patří mezi památkově chráněné objekty, se plánovaná rekonstrukce údajně nedotkne.Foto: archiv SmVak

Voda z úpravny je přitom směřována ke spotřebitelům do Ostravy a lokalit zejména na levém břehu Odry.

„V průběhu posledních dvaceti let prošla rekonstrukcí podstatná část technologických linek a byla provedena modernizace technologie pro zdravotní zabezpečení vody. Rekonstrukcí ale dosud neprošly filtrační jednotky,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Severomoravských vodovodů a kanalizací a. s., která objekt spravuje, Miroslav Kyncl a dodává:

„Stávající zařízení již doznalo určitého stupně fyzického i morálního opotřebení a vzhledem k trvalé snaze naší společnosti dodávat zákazníkům pitnou vodu nejvyšší kvalitativní úrovně bylo nutno uplatnit nové poznatky a trendy úpravárenské technologie.“

Proto se přišlo na plán investiční akce, díky níž dojde v příštích letech v úpravně k rekonstrukci filtrů a trubních rozvodů, technologické linky vápenného hospodářství, modernizace hygienického zabezpečení upravené vody, a to včetně rozšíření technologie o ozonizaci. Jako bonus by se zde navíc měla vystavět nová malá vodní elektrárna.

Takto vypadá hala filtrů v útrobách vodárny. Foto: archiv SmVak

Vlastní princip úpravy vody však zůstane stejný prý i po rekonstrukci. „Rozhodnutí o tak rozsáhlé investici je výsledkem dlouhodobých provozních poznatků, řadou studií, modelových průzkumů a expertiz, které probíhaly několik let. Protože se jedná o finančně nákladnou rekonstrukci, která bude probíhat za plného provozu úpravny vody, byla rozložena do několika etap“ sděluje dále Kyncl.

Předpoklady hovoří o rozčlenění rekonstrukce do tří fází. Letos se začne s přípravou detailního rozčlenění stavby na jednotlivé realizační etapy a vyřízením potřebných povolení. První fáze prací má být poté zahájena v letech 2013 až 2014. Zmiňovaná elektrárna by tu přitom mohla stát už na konci tohoto roku nebo během roku příštího.

Seznamte se: Úpravna vody v Podhradí
Výstavba úpravny vody Podhradí u Vítkova začala v září roku 1954. Technologie úpravy říční vody z kružberské nádrže na vodu pitnou zde byla řešena jako jednostupňová koagulační filtrace v otevřeném, gravitačně protékaném systému mísících, flokulačních a filtračních jednotek. Jako čiřidlo byl používán síran hlinitý.

Upravená voda se alkalizovala vápnem a zdravotně zabezpečovala chlorováním. Celkem bylo v několika etapách vybudováno 26 filtračních jednotek o celkové ploše 1 872 m čtverečních s výkonem 2 200 litrů za sekundu. K výhodám projektového řešení patří to, že v případě poruchy může úpravna pracovat i na poloviční výkon 1100 litrů za sekundu, neboť je konstrukčně řešena ze dvou identických symetrických polovin.

Po stavební i architektonické stránce se jedná o dílo vysokých parametrů. Konstrukci tvoří převážně železobetonový skelet s cihelnými vyzdívkami. Dominantou nad vstupní částí je rozsáhlý reliéf národního umělce Vincence Makovského „Voda v našem živote“, zapsaný v seznamu kulturních památek. Zdroj: SMVAK

Autor: Tomáš Pustka

13.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení