Koneční spotřebitelé ale Semix Pluso znají především jako výrobce snídaňových cereálií, nejznámější jsou Müsli srdíčka a snídaňové kaše. Cereálie exportuje firma do třiceti zemí světa, mnoho i do privátních značek. „V posledních dvou letech soustředíme naši pozornost na klíčení obilovin a luštěnin, ty následně sušíme. Díky tomu jsou lépe stravitelné, jemné, příjemné na skus a dají se ihned konzumovat. Jejich trvanlivost je dvanáct měsíců,“ říká marketingová ředitelka společnosti Gabriela Salichová a dodává „Naším cílem je do produktů nepřidávat cukr, sladit se snažíme kvalitním ovocem.“

close Otická společnost Semix Pluso. info Zdroj: se souhlasem společnosti Semix Pluso zoom_in Otická společnost Semix Pluso.

Začínali na čtyřech zaměstnancích

V Semixu mají vlastní vývojový tým potravinářských inženýrů a moderní vývojovou laboratoř, kde pečlivě sledují parametry svých výrobků. „Vymýšlíme je v souladu s nejnovějšími trendy v potravinářství a přicházíme na trh s naprostými novinkami. Nekopírujeme, ale vymýšlíme nová pojetí potravin. A jsme v tom úspěšní. Svědčí o tom ocenění, která každoročně získáváme i z odborných kruhů. Velmi si jich vážíme, jsou motorem k naší další práci. Z původních čtyř zaměstnanců jsme se za pětadvacet let rozrostli na 230 osob. Na těchto číslech je vidět, že svou práci děláme dobře,“ usmívá se Gabriela Salichová.

Společnost se nyní snaží soustředit na péči o lidský střevní mikrobiom, aby se zákazníci po konzumaci výrobků cítili dobře, správně jim fungovalo zažívání a měli dobou náladu. „Je totiž prokázáno, že dobrá strava prospívá dobrému fungování mozku, je prevencí depresí či agresivity. Myslíme v rámci vývoje produktů komplexně na celou populaci, máme ale i mnoho výrobků pro celiaky či lidi s intolerancí laktózy. Myslíme rovněž na diabetiky, pro ty jsme na obaly našich výrobků umístili informaci o výměnných jednotkách,“ vysvětluje.

close Otická společnost Semix Pluso. info Zdroj: se souhlasem společnosti Semix Pluso zoom_in Otická společnost Semix Pluso.

Obnovují základní funkce krajiny

Firma se ale také angažuje v oblasti obnovy přírody. „Největší díl naší pozornosti mají aktuálně Kozmické ptačí louky. Jsou to louky s tůněmi, kde se skvěle daří ptákům, obojživelníkům i hmyzu. Lidé zde najdou několik ohrožených druhů živočichů i rostlin. Po loukách se prohání stádo pětadvaceti exmoorských hřebců, kteří nám zde pomáhají udržovat biodiverzitu díky přirozenému spásání trávy. Dále se soustředíme na Raduňský mokřad, v jehož tůních žije několik druhů žab, čolci, v hadníku se s oblibou vyhřívají užovky. Na Kobeřických motýlích loukách zase šetrnou sečí pečujeme o chráněné druhy rostlin. Bylo zde pozorováno dvaatřicet druhů denních motýlů, což je regionální unikát,“ popisuje Gabriela Salichová.

Společnost dále pečuje o stepní krajinu v obci Krčmaň nedaleko Olomouce, o mloky skvrnité se pak stará v jezírcích v katastru Valašské Bystřice.A v neposlední řadě se Semix věnuje i louce u kruhového objezdu mezi Oticemi a Kylešovicemi. „Oseli jsme ji luční směsí a důmyslně ji sekáme. Žádná podobná louka v okolí není a pro živočichy je velmi cenná. Stejně důmyslně pečujeme i o travnaté plochy u naší firmy. Vyšší tráva a byliny v areálu nevadí, všechny její prvky mají svá opodstatnění. Anglický trávník by u nás neuspěl,“ dodává závěrem s úsměvem Gabriela Salichová