S nadsázkou řečeno by nám letošní svátky mohly celkem provětrat peněženky. Ale nic není tak černé, jak se ve skutečnosti zdá. Vánoce v opavském okrese sice podraží, ale nebude se jednat o žádné velké cenové skoky.

Asi nejdražší položkou v seznamu bude cukroví. A to ať už si jej upečete sami, anebo ho koupíte přímo u výrobců. „Kdo nezdražil, nepeče z másla. Na kile jsme cenu zvedli o čtyřicet korun. Nahoru šlo nejen máslo, ale i vejce, ovocné náplně nebo kakao,“ potvrdila majitelka Cukrárny Jařabová Ludmila Jařabová.

Ve stejném duchu hovořila i Martina Němcová z Opavy, která si cukroví peče sama. „Cena surovin šla rapidně nahoru. Stejně jako loni, i letos jsem řešila, kde sehnat ořechy, nejlépe loupané. Cena je závratná, až 350 korun za kilo,“ uvedla s tím, že až na výjimky peče z másla, a to se prodraží.

„Loni se prodávalo kilo cukroví zhruba za 250 korun, což nechápu, protože pokud používáte opravdu kvalitní suroviny, tak není šance se do této ceny vejít,“ dodala.

Letos se setkala s nejvyšší cenou okolo 450 korun za kilogram. „Peču jen to, co vím, že se zaručeně spotřebuje, peču ve velkém, jelikož se to rozdává po rodině, takže takových 20 až 25 kilogramů to bude,“ doplnila.

Už tradičně připlouvá v řadě domácností na štědrovečerní stůl kapr. I ten bude letos o něco dražší, průměrně bychom měli dát na Opavsku za kilogram nejspíše mezi 82 až 88 korunami. „Jedná se o podprůměrný rok. Začíná se projevovat nedostatek násadových ryb na jaře, zavinili to kormoráni, vydry či volavky,“ vysvětlil vedoucí opavské prodejny ryb společnosti Povodí Odry Ivo Jedlička.

Naopak co se vánočních stromků týká, cena by měla zůstat stejná jako loni nebo jen mírně vyšší. Dávno už mimochodem odzvonilo dobám, kdy z lesů na Opavsku nelegálně vánoční stromky mizely. V minulém roce se na území okresu neřešil ani jeden případ, letos je situace zatím stejná.

„Je to i díky tomu, že majitelé lesů dbají na bezpečnostní opatření. Naše hlídky provádějí namátkové kontroly a projíždějí i lesní porosty,“ uvedl mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že při převozu vánočního stromku se vyplatí mít u sebe účtenku. Při policejní kontrole se tak snadno zjistí původ.

Více nás budou ale naopak stát baňky a ozdoby.

O kolik a které jsou vlastně letos nejvíce „in“? Jak je to s cenami adventních věnců? Nejen o tom si můžete přečíst v Opavském a Hlučínském Deníku, kde jsme se tématu, kolik za letošní Vánoce vlastně zaplatíme, blíže věnovali. Vychází v úterý 28. listopadu.