První fáze stavby nového závodu bude trvat šest týdnů a společnost zvolila technologii ražených pilotů, která umožňuje rychlejší postup prací. Je také levnější než klasické vrtané piloty. Celkové náklady na výstavbu převýší 1,1 miliardy korun.

V současné době probíhá výběr generálního dodavatele a vítěz bude znám koncem září. Pozornost investor věnuje také doprovodným parametrům, zejména otřesům půdy a hlučnosti.

„Zkoušky dopadly uspokojivě a většina zaměstnanců firmy je ani nezaznamenala. Přesto jsme se rozhodli, že ražení pilotů nebude probíhat ve večerních hodinách a o víkendech. Velmi nám záleží na rychlém postupu výstavby, ale plně respektujeme právo obyvatel Komárova na klidné prostředí, “ říká generální ředitel IVAX Pharmaceuticals Jiří Urbanec.

Nový závod bude mít roční kapacitu čtyři miliardy tablet i tvrdých želatinových tobolek z kategorie generických léčiv, určených především pro americký trh. Se zahájením zkušebního provozu je počítáno začátkem roku 2010 a plná produkce se očekává v roce 2012.

Zakoupením společnosti IVAX Pharmaceuticals se TEVA v roce 2006 stala významným hráčem na českém farmaceutickém trhu a pohybuje se v TOP žebříčku dvaceti světových firem. Je největším světovým výrobcem genetických léčiv. Mezi její priority patří oblasti kardiologie, onkologie a volně prodejných léků.

Výrobu generik už neprovázejí náklady nutné při originálech. Výrobci nasazují ceny, pokrývající jen výrobní a distribuční náklady bez výzkumu a vývoje. Tyto léky mohou přicházet na trh až v době, kdy výrobcům patentovaných léků skončí exkluzivita stanovená zákonem a celosvětově je po nich velká poptávka.

„Jsou výrazně levnější a navíc obohacené o zkušenosti s originálními léky. Jejich výroba umožňuje reagovat také na případné poznatky z doby trvání patentové registrace a na využití aktuálních trendů moderní medicíny,“ přibližuje manažerka pro komunikaci Karin Martínková výhody generických léčiv.