Pozitivní test na koronavirus přišel v nejhorší možnou dobu. „Jarní práce nepočkají a my jsme stáli před otázkou, jak je zorganizovat. Nevěděli jsme, jestli budeme moci opustit areál farmy a jet na pole, rozházet hnůj, zaorat ho, připravit pole a zaset. To jsou práce, které 14 dní nebo měsíc opravdu nepočkají,“ vzpomíná Lucie Bošinová, která nakonec našla cestu, jak polní práce obstarat.

Lenka Klosová v akci.
FOTO: Nehtová designérka nelenila. V karanténě vymýšlela nové tvary

„Stálo mě to celý den telefonování, ale nakonec jsme si vymohli výjimku. Popravdě se s námi o tom nechtěl nikdo bavit a na argumenty, že farma se nedá vypnout a že zvířata se musí krmit, zareagoval až bývalý ministr zemědělství Marián Jurečka, kterému jsem naši situaci vylíčila. Výjimka dorazila a to nás zachránilo. Manžel s dcerou měl na starosti dobytek a prasata a já s mladší dcerou jsme obhospodařovaly dětskou farmu a drobné zvířectvo,“ zmiňuje dělbu práce okolo asi tří stovek kusů krav, stovky prasat a stovek kusů drůbeže, o něž se museli postarat bez pomoci zaměstnanců.

Kvůli krávám se zdržely vlaky

„Zvládli jsme to s vypětím všech sil - manžel pracoval celý měsíc sedm dní v týdnu 16 hodin denně. Doufali jsme, že si o víkendu konečně odpočineme a něco si ugrilujeme, a do toho se nám stal další průšvih,“ dostává se Lucie Bošinová k útěku dvacítky jalovic. „V sobotu odpoledne zazvonil telefon, že lesem běží splašené krávy a něco je honí. Chvíli před tím jsem slyšela zlověstný štěkot psů ze sousedství, víme, že takhle reagují, když cítí vlka. Zmobilizovali jsme všechny síly a začali hledat naše vyplašené jalovice, které se rozběhly do okolí. Naštěstí se k nám přidali další farmáři, kteří nám je pomáhali vystopovat. Některé kusy se dokonce ocitli na železniční trati a musím moc poděkovat paní výpravčí z Teplic nad Metují, že pozdržela vlaky,“ přibližuje farmářka.

Brno 14.5.2020 - rozhovor s Pavlem Podsedníkem, majitelem brněnské restaurace Štatl na náměstí Svobody
Majitel restaurace Štatl: Máme letní zahrádku, přitom vaříme grog. Hostů je málo

Některé jalovice byly podle farmářky natolik vyplašené, že nemělo smysl je dále honit a stresovat. „Naštěstí kráva je stádové zvíře, a tak se ty zbývající útěkářky pokusily přilnout k jiným stádům v okolí. Postupně teď zjišťujeme, jaká je situace, a převezeme je zpět k nám.“

Farmářce dělá vrásky sucho

A aby těch trampot nebylo málo, farmářům dělá vrásky sucho, kterým je Náchodsko zasaženo. „Poznáme to už v květnu, kdy se začínají dělat senáže. Je to vidět třeba i na tom, jak jsou pampelišky nízké. I když teď pár dnů pršelo a zazelenalo se, tak tráva je stále řídká. Jsme vděčni za každou kapku, která spadne,“ říká.

Úřad práce. Ilustrační foto.
Přišli jste kvůli koronaviru o práci? Nezaměstnaným pomáhá nový web

Kvůli nedostatku vody se obává i následné výroby krmiva. „Potřebujeme mít takových 1300 balíků senáže a 800 balíků sena, což letos…," odmlčí se. "Já nevím,“ zvedne v obavě obočí. „Nějaké seno jsme naštěstí ušetřili, ale krávy preferují senáž. Je pro nás klíčové, aby teď v květnu nějaká tráva narostla. Kdoví, jestli bude vůbec druhá seč. Jsem závislí na počasí,“ dodává Lucie Bošinová, a věří, že letošní trable si už vybrali. „Rostlinnou výrobu máme jen pro to, abychom uživili naše zvířata. Doufám, že jsme stačili zasít zavčasu a že po dešti vzejde.“

Jiří Řezník