Po revoluci bylo vlastnictví videa ještě něčím výjimečným. S postupujícím časem už ale začaly i v Opavě růst videopůjčovny jako houby po dešti. Žilo se skoro podle hesla ´kolik máš průkazek do půjčovny, tolikrát jsi člověkem´a služby tohoto typu zažívaly zlatou éru. Jenže poté svět objevil internet…

Pomalu ale jistě začaly vytlačovat pirátské DVD vypálené doma na počítačích své originální souputníky a půjčovny šly v celé republice jedna po druhé ke dnu. V některých městech již dnes nejsou vůbec. V Opavě už nyní téměř vymizely také.

Víno dovnitř, erotika ven

Jednou z posledních videopůjčoven, která už neustála úpadek klientely a zavřeli ji v minulých měsících, stála na Dolním náměstí. Pro Opavany, kteří si filmy stále raději půjčují než kupují či přepalují, zde tak zůstaly podle všeho jen dvě varianty. Jednou z nich je Videoprivat v Olomoucké ulici. Ani tady by už ale možná nepřežili, nebýt úspěšného podnikatelského tahu a propojení služeb videopůjčovny s vinotékou před dvěma roky.

„Ještě fungujeme a věřím, že i dál budeme, ale je to bída. Ti, kteří si sem přijdou půjčit film v průběhu měsíce, se dají počítat už jen na desítky. Teď už sem chodí víc lidí na to víno než pro kazety,“ potvrzuje tristní bilanci u dnešních videopůjčoven sympatická a neustále usměvavá vedoucí opavského Videoprivatu Romana Matějková (na fotografii vlevo).

„Videopůjčovna vás už teď neuživí. I když ty lidi nechápu. Kvalita filmu nikdy nemůže být z internetu taková jako u klasických DVD,“ dodává. V obchodě tak museli oproti minulým létům udělat radikální změny. Zrušili například jednu z dosavadních dvou místností. Zmizela ale také kategorie erotických filmů anebo TOP nejpůjčovanějších.

Romana Matějková si teď musí dvakrát rozmýšlet, kterou z filmových novinek bude objednávat. Musí volit jen mezi filmy, kde je předpoklad návratnosti – tedy lidé jej budou chtít vidět a určitě si jej půjčí. Dříve sem podle jejích slov chodilo až 12 novinek týdně. Teď tak stěží šest.

Nicméně se tady nevzdávají a sama Romana věří úspěchu i díky zmiňovanému skloubení půjčovny s vinotékou: „K dobrému filmu zkrátka patří dobré víno a platí to i naopak,“ uzavírá s úsměvem.

Knihovna má na přežití lví podíl

Druhou přeživší videopůjčovnou zůstává pak s největší pravděpodobností už jen ta, kterou ve své budově provozuje Bezručova knihovna. Také zde věří tomu, že se jich konec ještě hodně dlouho netýká.

„V současnosti nám sem chodí asi tak třicet lidí denně, což je málo. Ale pořád to ještě jde. Tím, že jsme snížili ceny půjčovného, si teď navíc udržujeme klientelu,“ tvrdí zdejší pracovnice a knihovnice v jedné osobě Jana Langová. Jak vyplývá z jejího vyprávění, zdejším „kšeftům“ zase velice prospívá fakt, že jsou nejen součástí knihovny oficiálně, ale také sídlí pár metrů od sebe. Když tedy lidé zavítají do knihovny, často si naleznou cestu také do půjčovny.

Kromě filmů tu navíc půjčují také hudební CD a umožňují přístup do zvukové knihovny pro nevidomé. Jak říká Jana Langová, moc inovací pro to, aby sem přitáhli víc klientů, už asi dělat nelze. „To jediné, co mohu nabídnout navíc, je přístup. Například když jsem tu třeba měla dříve hodně lidí, klidně jsem je odkazovala i ke konkurenci,“ říká se smíchem rovněž neustále velmi optimisticky a pozitivně naladěná žena.