Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo zvítězí ve hře o Přemka?

Vinárna U Přemka v majetku města od ledna zeje prázdnotou. Vedení radnice vyhlásilo výběrové řízení na nového provozovatele, do kterého se přihlásili minimálně dva zajímaví adepti.

11.3.2015
SDÍLEJ:

Dům umění. Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Svačina, nebo Palička? I tato otázka může padnout na středeční schůzi rady města. Do 16. února se měli přihlásit zájemci do výběrového řízení na provoz legendární Vinárny U Přemka sídlící v Domě umění.

Informace, kolik zájemců se do výběrového řízení přihlásilo, v tuto chvíli není známa, jelikož radnice své stanovisko k pronájmu tohoto prostoru zveřejní až po dnešním (středa 11. března) jednání rady města.

Redakci Deníku se ale podařilo zjistit jména dvou zájemců jsou jimi Jakub Palička a Radim Svačina.

Pokud vám jméno Jakub Palička nic neříká, pak vězte, že se jedná o člověka, jenž stojí za podnikem The Pub, který sídlí v domě U Mouřenína. „Mohu potvrdit, že o tyto prostory máme skutečně zájem," sdělil Jakub Palička pro Deník s tím, že by se ale nejednalo o nepřetržitý provoz.

„Prostory bychom chtěli využít na pořádání akcí, jako jsou firemní večírky, oslavy narozenin a svatby. Možná bychom zvážili víkendový provoz v období oběda," doplnil Palička.

Druhý zájemce je v povědomí Opavanů spjat s OC Breda & Weinstein. Není jím nikdo jiný než bývalý šéfkuchař restaurace U Babičky a Ka-Varny Radim Svačina.

„Ano, do výběrového řízení jsem se přihlásil a o provozování vinárny U Přemka bych opravdu velmi stál," potvrdil Radim Svačina. V Bredě přestal působit podle svých slov z vlastního rozhodnutí. Důvodem mělo být dotažení všech cílů, které si v Bredě vytyčil, a touha mít něco vlastního.

„Měl jsem lákavou pracovní nabídku do Čech, ale nechce se mi opouštět tento region, Přemek by byl proto pro mě ideální variantou. Rád bych v něm rozjel denní provoz se sezonními jídelními lístky a klasickými poledními meníčky. Byl bych ale rád, kdyby se mi podařilo i jednou za čas uspořádat degustační večer," doplnil Svačina.

Předchozím provozovatelem byl Dušan Hájek, který musel podnik na začátku letošního roku zavřít, jelikož mu restaurace nevynášela, jak očekával. Městu v tuto chvíli dluží na nájemném padesát čtyři tisíc, čtyři tisíce za interiérové vybavení a zálohu na služby přesahující devadesát tři tisíc korun.

Jak to bylo s Přemkem?

Dům umění byl po rekonstrukci znovu otevřen v září 2011, ale jeho vinárna byla až do února loňského roku mimo provoz. Hudba v ní nezněla a jídlo nevonělo.

Pak se jí ujal Dušan Hájek, ten v ní ale vydržel necelý rok. Měl však špatnou platební morálku, výpověď mu hrozila už v srpnu. Tenkrát ještě krizi ustál a nějakou dobu byla ještě restaurace v provozu. Až do začátku letošního roku. Od té doby zejí zdejší prostory prázdnotou.

Do Domu umění s jeho dlouhou historií vinárna rozhodně patří. Dominikánský klášter vznikl roku 1291 z popudu opavského vévody Mikuláše. Poprvé vyhořel v polovině šestnáctého století a zažil ještě další tři požáry.

Do barokního stylu byl přestavěn začátkem 18. století a po zrušení řádu sloužil až do konce druhé světové války jako vojenské skladiště. Následně byl využíván jako divadelní a obchodní skladiště. Zchátral a od demolice ho v 70. letech zachránila rekonstrukce, která však necitlivými zásahy zničila cenné historické prvky.

Z původního komplexu se dochovalo jen východní a severní křídlo. Objekt dostal statut kulturní památky a stal se sídlem Domu umění s vinárnou U Přemka.

Autor: Klára Jarošová

11.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení