Vede to minimálně k zamyšlení. Už podruhé město pronajalo restauraci ve svém vlastnictví a už podruhé se stalo, že nájemník nasekal dluhy, a to jak na nájmu, tak na službách.

Po neúspěšném prvním pronájmu restaurace v Kulturním domě Na Rybníčku je na pořadu dne výpověď nájemní smlouvy ve Vinárně U Přemka.

Zamčená vrata a zhasnutá světla mohli Opavané ve zmíněné městské restauraci spatřit už od minulého týdne. Městská rada se ve čtvrtek pak usnesla, že majitel dostane výpověď kvůli dluhům. A to přesto, že to dosavadní nájemce Dušan Hájek měl s restaurací velké plány. Vypovězení smlouvy mu však nehrozilo zdaleka poprvé, jeho zadlužení vůči městu se řešilo už loni v létě.

„Důvody jsou obdobné, jako byly v minulosti. Tedy špatná platební morálka. V této chvíli dluží městu na nájemném padesát čtyři tisíc, dále tam jsou ještě nějaké pohledávky vůči OKO, čtyři tisíce za interiérové vybavení a zálohu na služby přesahující devadesát tři tisíc korun," vypočítala tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Kromě výpovědi rada města na svém posledním setkání schválila i záměr o novém pronájmu. Zájemci se mohou hlásit do 16. února. Město však nemá do budoucna zájem o neplatiče.

„Budeme brát ohledy na to, aby nový nájemce nebyl dlužník. Na tyto věci si budeme dávat pozor a budeme je prověřovat. Minulý nájemce dluhy v předchozích svých působeních měl, o čemž se vědělo. A přesto došlo k pronájmu," vyjádřil se k tématu primátor Opavy Martin Víteček s tím, že je pro něj rovněž velmi důležité, aby vinárna fungovala dlouhodobě a stabilně.

Město již dříve muselo slevit ze svých zásad. Kdyby se mělo podle nich řídit, Dušan Hájek by platil 472 tisíc korun za rok bez DPH. Místo toho měl ročně pan Hájek zaplatit 144 tisíc korun, a to nejen za prostory restaurace, ale i za vybavení, gastrovybavení a vybavení Moravské kaple.

„Budeme samozřejmě rádi, když zájemce nabídne víc peněz, ale nechceme to obsadit nikým nespolehlivým a za každou cenu," dodal primátor.

Přestože měl Dušan Hájek nájemné „za hubičku", s jeho placením měl problémy dlouhodobé. Výpověď mu hrozila už v prvním pololetí loňského roku. Svůj dluh však vůči městu do srpna uhradil a v září mu byla opět obnovena smlouva. Poté ale opět přestal platit.

„Pan Hájek odbor majetku na začátku ledna sám požádal, že chce činnost ukončit. Vzhledem k jeho dluhu by mu ale byla dána výpověď i v případě, že by sám o ukončení nájmu nepožádal," uzavřela Lada Dobrovolná.