Výprodej, minus třicet, padesát i sedmdesát procent. Reklamní tabule lákající na slevy jsou teď doslova na každém rohu. Naše redakce ve středu v dopoledních hodinách vyrazila do opavského Obchodního centra (OC) Breda & Weinstein.

Úkol byl poměrně jednoduchý. Zajímalo nás, jaký je o výprodeje zájem ze strany Opavanů. A nutno zdůraznit, že lidí bylo opravdu požehnaně. Obráželi především obchody s oblečením a elektrospotřebiči. Fronty se pak tvořily před prodejnou s mobilními telefony.

Podle manažerky opavské Bredy Anety Křibíkové však zahájila většina obchodů výprodejové akce už před Vánoci. „Teď to bude gradovat, takže slevy budou ještě vyšší. Výprodejová kampaň začíná a potrvá až do konce ledna,“ řekla naší redakci Křibíková.

A skutečně praktický každý obchod v Bredě lákal kolemjdoucí, aby zabrousili právě do něj. Například Lucie Šamárková přijela na nákupy z Melče. „Je to samozřejmě výhodné a jsem ráda, že mohu nakoupit levněji. Dnes jsem si pořídila nové oblečení,“ sdělila naší redakci.

Podobně reagovala třeba také Opavanka Alena Hanáková. „Dostala jsem na Vánoce nějaké dárkové poukázky do obchodů s oblečením, takže toho hned dnes využívám. Ano, jeden z důvodů je pochopitelně ten, že startují velké slevy. Právě jdu z jedné prodejny a tam bylo lidí docela hodně, je to tak trochu davové šílenství, ale to k tomu asi patří.

Nevadí mi to, počítám s tím a občas se v tom i vyžívám. Nevyplatí se čekat, protože pak už třeba většina kusů není v požadované velikosti,“ nechala se slyšet a zamířila do dalšího obchodu.

Také Zuzana Bártková z Opavy si nenechala výprodeje ujít. „Jako většinu žen mě samozřejmě zajímají. Ráda si nakoupím nové oblečení za slušnou cenu. Navíc pod stromeček každý rok dostanu nějaké penízky, ať si koupím sama, co se mi líbí. Takže většinu peněz utratím hned po svátcích,“ poznamenala.

V obležení však nebyly jen prodejny s oblečením. Mnoho lidí zamířilo i do obchodů s elektronikou. „Já jsem dnes spojil příjemné s užitečným. Už nějakou dobu si chci koupit lampu, takže jsem pro ni dnes konečně vyrazil a důvod je jasný. Přece si ji nebudu kupovat před Vánoci, když teď stojí o pár set korun méně.

A k tomu jdu ještě do jednoho obchodu požádat o výměnu zboží, protože jsem na Vánoce dostal nové kalhoty, které mi jsou ale velké,“ prozradil nám Martin Beier.

Někteří nedočkavci se ale rozhodli na slevy vyrazit hned na druhý svátek vánoční 26. prosince, a to i přesto, že měla drtivá většina obchodů ze zákona zavřeno. Fronty se tak tvořily například před opavskou pobočkou prodejny Alza v Pekařské ulici.