Výroba a zpracování papíru má v Žimrovicích obrovskou tradici. Papírna tady funguje už od roku 1891, kdy ji založil podnikatel Carel Weisshuhn a jak již bylo řečeno, v současnosti je společnost součástí mezinárodní skupiny Smurfit Kappa.

Žimrovický závod společnosti Smurfit Kappa. Foto: se souhlasem společnosti Smurfit Kappa - závod Žimrovice.Žimrovický závod společnosti Smurfit Kappa.Zdroj: se souhlasem společnosti Smurfit Kappa - závod Žimrovice.

Unikátem žimrovické papírny je vodní náhon, dlouhý 3,6 kilometru. Ten původně sloužil k plavení metrových polen, dodával papírně vodu a byl zdrojem energie. „Velikostí našeho závodu, počtem zaměstnanců a hlavně našimi hodnotami a firemní kulturou se můžeme považovat za rodinnou firmu, kde pracovali již naši rodiče a prarodiče. Zaměstnáváme mnoho kolegů, kteří svou profesní dráhu započali hned po škole v našem závodě a zkušenost zde sbírají i předávají desítky let. Stále se snažíme si jejich know-how udržet, spustili jsme několik projektů, které mají za cíl přenos těchto dovedností na nově příchozí nebo méně zkušené zaměstnance. Tým na druhé straně doplňujeme moderními myšlenkami a přístupy nových lidí, mnohdy čerstvými absolventy a čerpáme to nejlepší ze spojení obou hodnot – tradic i inovací,“ uvedl generální ředitel Smurfit Kappa – závod Žimrovice Kostas Čanaklis.

Výrobky společnosti jsou stoprocentně obnovitelné a jsou vyráběny udržitelným způsobem. V České republice se kromě závodu v Žimrovicích nacházejí ještě tři další závody ve městech Olomouc, Žebrák a Brno. Na Slovensku pak závod funguje ve městě Štúrovo. Díky aktuální investici dvaceti milionů eur může společnost Smurfit Kappa podstatně rozšiřovat své výrobní kapacity v České republice a na Slovensku. Investice se skládá ze čtyř velkých projektů, které budou dokončeny do konce tohoto roku.

Historický snímek. Kanálem pluly do papírny kmeny „weisshuhnky“.Historický snímek. Kanálem pluly do papírny kmeny „weisshuhnky“.Zdroj: archiv Ladislava Sonnka

„Jsme nesmírně rádi, že můžeme být svědky pokračujícího růstu a úspěchu našich zákazníků zde v České republice. Tato nová investice pro nás znamená zvýšení výrobní kapacity, našich kvalitativních standardů, automatizaci provozu a modernizaci našich prostor. Zásadním způsobem touto investicí posilujeme fakt, že jsme skvěle vybaveni pro uspokojování nejrůznějších potřeb našich zákazníků v oblasti výroby obalových řešení z vlnité lepenky,“ řekl Kostas Čanaklis.

Více o společnosti Smurfit Kappa se dozvíte na www.smurfitkappa.cz.