„Stav ovzduší v našem kraji je velké téma. Vyrovnáváme se s důsledky průmyslové historie našeho kraje, potýkáme se s emisemi, které se k nám dostávají od našich polských sousedů, řešíme lokální topeniště. Chceme použít každý dostupný nástroj, který by situaci u nás pomohl zlepšovat. A zodpovědný přístup velkých podniků, které podniknou aktivity nad rámec zákonných požadavků České republiky i Evropské unie, má rozhodně své pozitivní dopady. Podle nejnovější situační zprávy se ovzduší u nás skutečně významně zlepšilo a my určitě chceme, aby tento trend pokračoval,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Vizualizace nového parku „U Boříka“ v Ostravě-Nové Vsi.
OBRAZEM: V Ostravě vznikne nový park „U Boříka“, podívejte se na vizualizace

Připomněla, že v minulosti měl kraj uzavřenou dobrovolnou dohodu se sedmi podniky. Každoroční hodnocení potvrdila, že všechny strany své závazky splňovaly. Dohody byly uzavřeny na dobu určitou, jejich platnost již skončila. Kraj proto obnovil jednání a podepisuje dohody nové.

Dalším podnikem, který chce proaktivně přispět ke zlepšení kvality ovzduší v regionu, je společnost OKK Koksovny. Dobrovolnou dohodu podepsali radní Moravskoslezského kraje Zdenka Němečková Crkvenjaš a výkonný ředitel společnosti OKK Koksovny Pavel Woznica.

V těchto dnech si v Těrlicku připomínají 60 let od doby, kdy proběhl odstřel farního kostela Nejsvětější trojice.
Den, kdy v Těrlicku odstřelili kostel. Šel k zemi a mohla se napouštět přehrada

Společnost OKK Koksovny se v dobrovolné dohodě kromě jiného zavázala, že každý rok bude posilovat preventivní údržbu a opravy odprašovacích zařízení v předpokládaných nákladech zhruba tří milionů korun a bude investovat do další ekologizace svého zařízení. „Plně si uvědomujeme zodpovědnost za kvalitu života v místě, kde naši činnost vyvíjíme. Proto trvale usilujeme o minimalizaci dopadů našeho provozu na okolí a všechny naše činnosti podřizujeme tomuto dlouhodobému cíli. Provedli jsme mnoho proekologických investic a podařilo se nám významně snížit řadu emisních parametrů. Spolupráce s Moravskoslezským krajem si velice vážíme a s potěšením jsme uzavřeli novou dobrovolnou dohodu, která nás motivuje k další práci na zlepšování životního prostředí,“ sdělil výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti OKK Koksovny Pavel Woznica.

Kotlíkové dotace.
Podmínky kotlíkových dotací reagují na aktuální situaci v energetice

Ke krokům nad rámec legislativy se v dobrovolné dohodě zavázal také Moravskoslezský kraj. Například slíbil zvýšit náklady na nadlimitní čištění pozemních komunikací, které spravuje. „Také budeme finančně podporovat projekty, které řeší využívání srážkových nebo odpadních vod. Přispějeme i na efektivnější nakládání s komunálními odpady v obcích. Z krajského rozpočtu opět podpoříme výměny starých kotlů za ekologické, nebo se například podělíme o náklady na regionální monitoring kvality ovzduší,“ uzavřela krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.