Největší z opavských případů vzplál v neděli u lesa mezi Uhlířovem a Štáblovicemi. Událost byla hlášena nedlouho před šestou hodinou večerní.

Na místo vyrazilo šest hasičských jednotek – opavští profesionálové a dobrovolníci z Uhlířova, Komárova, Kylešovic, Mikolajic a Melče.

„Na uhlířovském katastru hořela na celkové ploše jednoho hektaru paseka po těžbě lesa a mladý dubový les v oplocené oboře. Hasiči dostali oheň pod kontrolu asi za půl hodiny, dohašování jim zabralo další hodinu. Za předběžně odhadovanou škodu 100 tisíc korun může nedbalost po těžbě stromů,“ uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Vznik ohně si těžko vysvětlují dobrovolníci z Uhlířova, kteří místo několikrát důsledně kontrolovali.

„V pátek se zde pálilo klestí. Vše bylo řádně nahlášeno a v následujících dnech se prostor „dohlídával“. Ještě v neděli odpoledne se prováděly kontroly. Nejspíš se ale zvedl vítr a je pravděpodobné, že to odspodu někde podfouklo. Přesná příčina se ale vyšetřuje,“ komentoval velitel uhlířovských dobrovolných hasičů Vít Procházka, jenž s kolegy místo požáru hlídal až do dnešních šesti hodin ráno:

„Následně byla celá záležitost předána starostovi Uhlířova, další dohled byl prováděn ze strany obce.“

Vysokou škodu zapříčinila skutečnost, že oheň schvátil mladé stromy.

„Jednalo se asi o čtyřleté duby, které byly oploceny. Do nedalekého lesa ovšem požár naštěstí nepřeskočil. Zasáhl zhruba jen asi patnáctimetrový výběžek, dále se nedostal,“ pokračoval Vít Procházka, jenž tvrdí, že podobné události jeho dobrovolnická hasičská skupina řeší výjimečně.

„Za dobu, co jsem velitelem, to bylo snad poprvé.“

Na Opavsku se během víkendových dní musely řešit celkem čtyři požáry. Kromě toho uhlířovského hasiči v neděli vyjížděli také do Vávrovic u Opavy. I zde hořel lesní porost.

Stejně tomu bylo i v sobotu ráno v Děhylově a Hlučíně. K výčtu lze připojit také páteční výjezd do Vřesiny nedaleko Hlučína. Tam v podvečerních hodinách pro změnu vzplanul polní porost. Požáry vyjma toho z okolí Uhlířova nezpůsobily žádné škody. Zároveň při ani jednom z nich nedošlo ke zranění.

Během víkendu nejčastěji hořelo v přírodě na území Frýdecko-Místecka. Nedlouho po nedělní půlnoci se v tomto okrese hasily hned dva větší požáry. Jeden z nich postihl mladý les u Lhotky, který nejspíš zavinila nedbalost při vypalování. U obce s názvem Řeka pak hořela mýtina, příčina je v šetření.