Deset minut po půlnoci začalo hořet v prostoru bývalé kavárny U Přemka, kde mají v současné době svůj sklad instalatéři. Zkušení hasiči si poradili s plameny a místo předali svému vyšetřovateli. Ten se ujal své práce a brzy bylo jasné, že k ohledání místa jsou potřeba také opavští kriminalisté.

„Bylo zjištěno, že zatím neznámá osoba rozbila okno v místnosti bývalé kavárny a vnikla dovnitř. Zde postupně vypáčila zámky od skladových beden,“ řekl k případu tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský. Jak se později ukázalo, zloděj odnesl dvě elektrické rozbrušovačky Hilti, elektrickou vrtačku stejné značky, dvě stě měděných tvarovek a dvacet pětimetrových měděných trubek.

Pak podle všeho chtěl zahladit stopy svého řádění, a tak v místnosti založil požár. Oheň byl zničující. Jen na zasažených částech historické budovy vznikla škoda dosahující 400 tisíc korun, vnitřní vybavení a nářadí uskladněné v bývalé kavárně odhadl majitel společnosti VOKD Ostrava na půl milionu a k tomu je třeba připočítat zničenou elektroinstalaci a rozvody vody v hodnotě dalšího čtvrt milionu. Škrtnutí sirkou neznámého zloděje tak vyšlo na jeden milion a 265 tisíc korun.

Celou událostí se tak zabývají kriminalisté, kteří ji šetří jako přečiny krádeže a poškození cizí věci.

Případ, kdy zloděj zapálí vykradený objekt, aby zahladil stopy, není v Opavě první. Stačí si vzpomenout na loňský říjen, kdy lehlo popelem horní patro rodinné vily v Kylešovicích. Tehdy nejprve zloděj z domu odnesl barokní obraz a barokní hodiny ze 17. století, obraz Madony, externí harddisk 320 GB a notebook HP, a pak dům zapálil. Škoda se v tomto případě vyšplhala až na tři miliony korun.