V ohništi byly totiž zjištěny dvě propanbutanové bomby. Odvrácení tohoto nebezpečí tak bylo pro hasiče z profesionálních posádek v Opavě a Krnově, stejně jako pro dobrovolné hasiče z Neplachovic, Holasovic, Kylešovic, Brumovic a Velkých Heraltic hlavním úkolem.

Po příjezdu hasičů na místo už byla v plamenech celá střecha a hořelo i uvnitř. Protože se už vědělo, že požár zavinil muž, který předtím pracoval na střeše a pomocí plamene lepil na střeše asfaltovou krytinu IPA, bylo i jasné, že nebezpečné nádoba s plynem je nahoře.

Tu, desetikilovou, také okamžitě začali hasiči ochlazovat proudem vody, druhou, dvoukilovou, kterou už také olizovaly plameny, pak vytáhli na poslední chvíli z garáže v přízemí.

„Hasiči dostali oheň pod kontrolu zhruba za půl hodiny. Dohašování s rozebíráním střešní konstrukce pak zabralo hasičům několik desítek minut, požár byl uhašen až po pátečním poledni,“ řekl k požáru Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje s tím, že souběžně s dalším hašením museli rovněž ochlazovat dva sousední rodinné domky, které se nacházely ve vzdálenosti několika málo metrů od hořícího objektu.

Mezera mezi nimi byla pouhé dva metry. K výbuchu tedy zásluhou rychlého zákroku hasičů nedošlo, oheň ani nikoho nezranil. I když požár zasáhl většinu budovy, vzhledem k tomu, že šlo o starší objekt, byla celková škoda předběžně odhadnuta na 100 tisíc korun.

Nebezpečí výbuchu propanbutanu není u hasičů až tak neobvyklou záležitostí. Během své každodenní činnosti se setkávají s bombami a plynovými zařízeními často. většinou se jedná o byty, kde začalo hořet z nedbalosti majitele, a tak je toto nebezpečí jedním z prvních, které se snaží muži v tmavomodrých kombinézách eliminovat.

Horší situace je pak ve chvíli, kdy je bomba s plynem skryta a nebo když je už bezprostředně ohrožena plameny. To pak nezbývá, než ji před jakoukoli manipulací ochlazovat a zabránit tak hrozící explozi. Občas tak nezbývá, než přistoupit k evakuaci obyvatel z nejbližšího okolí.