"Dva roky jsme vyvíjeli beton, než jsme dali první dílko do výroby. Z obyčejného betonu by to nešlo, hlavně kvůli vlastnostem. Náš beton je stoprocentně přírodní, včetně přísad, navíc odlehčený. Touto cestou se ubíráme,“ prozradil Marek Bilko, který společně s manželkou založil firmu Créer. Jejich příběh začal vlastně náhodně. Rozpadl se jim dřez a uvažovali, čím jej nahradit.

Výrobky manželů Bilkových.Zdroj: archiv manželů Bilkových

„Já jsem pracoval ve stavebnictví, takže beton se vysloveně nabízel – protože vydrží. Vybetonovali jsme jej a dodnes drží. To jsme ještě neměli vychytané povrchové úpravy, takže je ošetřen pryskyřicí, což je také relativně nesmrtelný materiál,“ vysvětlil Bilko.

Povrchová úprava betonu je samostatná kapitola. Tady manželé také zabojovali. Nyní používají špičkové hloubkové impregnace, které dlouhodobě ochrání povrch před skvrnami po potravinách, olejích, vínu, nebo čistících prostředcích a samozřejmě jsou vhodné pro styk s potravinami.

Výrobky manželů Bilkových.Zdroj: archiv manželů Bilkových

Ovšem ani další cesta nebyla jednoduchá. Manželé vyrobili betonové umyvadlo, ale zápolili s materiálem. Objevovaly se trhliny a nevzhledné skvrny. „Udělali jsme jich asi osmdesát, avšak než jsme našli ten správný materiál, tak tato umyvadla skončila v základech,“ usmál se Bilko s tím, že betonový materiál neustále vylepšují a zdokonalují. Díky svému zaměření hodně spolupracují s architekty a designéry.

Marek Bilko s betonovým reproduktorem.Zdroj: archiv manželů Bilkových

Ovšem betonové výrobky manželů Bilkových také pomáhají. Betonové dýmky jsou zajímavá kapitola. „Betonová dýmka v dražbě pro Elenku v Jablunkově vynesla 12 tisíc korun.

„Vyrobili jsme první plně funkční betonovou dýmku s filtrem na světě. Dýmka je žáruvzdorná, neprohoří, navíc beton neovlivňuje chuť tabáku,“ řekl Bilko. A pro úplnost: jednu z betonových dýmek od manželů Bilkových dostal i exbubeník skupiny Black Sabbath Vinny Appice.

Manželé Bilkovi a exbubeník skupiny Black Sabbath Vinny Appice.Zdroj: archiv manželů Bilkových