Spony na opasky, přezky, kování ke koňským postrojům, kliky nebo součástky pro historická auta. To je jenom část sortimentu, který vzniká v kovolitecké dílně padesátiletého Zdeňka Tomana v Kajlovci v Moravskoslezském kraji. Jde o zakázkovou výrobu drobných předmětů, kdy pokaždé vznikne na přání zákazníka něco speciálního.

Ke své práci se dostal v minulosti díky tatínkovi. Původně se vyučil jako dřevo-modelář pro slévárenství, jeho otec jako kovo-modelář. Oba pracovali v nedalekých železárnách, kde se dostali i ke kovolitectví. Když později tatínek začal v této profesi soukromě podnikat, po čase se k němu přidal i jeho syn Zdeněk. Toto spojení jim vydrželo dodnes.

„Táta tenkrát začal s odléváním kvůli bratrovi, který je sedlář. V té době nebyly přezky k postrojům k sehnání, proto je začal odlévat sám se svým kamarádem. No a já jsem se učil, chtěl ke dřevu pořád, proto jsem nějaký čas dělal dřevo-modeláře. Když už ve firmě nebylo moc práce, tak jsem šel pracovat k tátovi,“ popisuje své profesní začátky. Zajímavé je, že dodnes vznikají v dílně jeho bratra kožené postroje pro koně, na jejichž jednotlivých součástech se podílejí oba bratři – přitom každý vyučený v jiném oboru.

Zdeněk Toman odlévá se svým tatínkem a kolegou kovové výrobky z mosazi, hliníku či alpaky. Poté, co vytvoří v pískové formě obtisk modelu, přijde na řadu samotné odlévání. V tu chvíli ještě není výrobek hotový, protože ho musí dále povrchově upravit, tedy dát mu správný „lesk“. A to je zdlouhavá práce.

close Ukázka sortimentu Zdeňka Tomana . info Zdroj: Deník/Radim Šlezingr zoom_in Ukázka sortimentu Zdeňka Tomana.

Mezi jeho zákazníky patří většinou lidé, kteří potřebují něco speciálního. Něco, co se nedá koupit běžně v obchodě. Třeba ti, kdo renovují starý dům a potřebují doplnit původní kliky ke dveřím. Aby jim mohl vyhovět, potřebuje k tomu jako vzor původní kliku.

„Jsme schopni udělat věci také podle modelu z 3D tiskárny. Když někdo chce svůj design třeba spony na opasek, udělá si to na 3D tiskárně, pošle nám ten plastový model a my si ho upravíme podle svých potřeb,“ vysvětluje. Nejsložitější na výrobu jsou podle něj součástky pro veterány. Právě veteránisté se na něj často obracejí.

Se svými zákazníky komunikuje zejména prostřednictvím facebookového profilu, který mu před několika lety pomohl překlenout složitější období, kdy zakázek ubylo. Nejen kvůli covidu, ale také proto, že jedna velká firma přestala odebírat díly pro automobilový průmysl.

„V současné době se na nás obracejí hodně také lidé z jedné věhlasné francouzské stáje kaskadérů, pro které jsme před lety vyráběli nějaké věci ještě v době, kdy se točil na Slezské Hartě film Johanka z Arku. Pro ně jsme dělali hlavy, udidla nebo přezky,“ popisuje Zdeněk Toman.

Některé jeho kovové výrobky míří díky internetu také do zahraničí. Zajímavostí je, že mezi jeho zákazníky patří jedna americká metalová kapela. Pokaždé, když přijede do Evropy na turné, jeho členové si odvezou domů padesát až sto speciálních přezek na opasky.