Když bylo v létě roku 2015 otevřeno v prostoru u Primátorské hráze poblíž Litomyšle fotbalgolfové hřiště, tak se mnozí divili, co že to vlastně vzniklo. Dnes se tomu nediví nikdo, protože tamní areál se stal neodmyslitelnou součástí nejen sportovního, ale také kulturního a společenského života města.
Česká fotbalgolfová liga v Litomyšli.
|
Foto: Deník/Radek Halva
Unikátní kombinace fotbalového míče a poněkud větších než golfových jamek si rychle získala početnou skupinu vyznavačů. Tehdy v roce 2015 se jednalo o čtvrté hřiště v republice, od těch časů se rozrostlo a nyní si návštěvníci mohou projít dvakrát osmnáct jamek nejrůznějšího charakteru.
Nejzdatnější hráči dokonce založili fotbalgolfový klub, který se účastní oficiálních českých soutěží a je v nich úspěšný.
O tom, jakou oblibu má tohle netradiční odvětví, svědčí skutečnost, že po první „covidové“ zimě v roce 2020 byl právě fotbalgolfový turnaj první sportovní akcí, která se v regionu po částečném uvolnění restrikcí v květnu uskutečnila.
Nejdůležitější je, že hrát mohou skutečně všechny generace. Nezáleží na tom, kdo hrál či hraje fotbal a jak to umí s míčem. Podstatou je aktivní pohyb na čerstvém vzduchu.
„Jde o aktivitu skutečně pro každého, dá se zapojit celá rodina,“ potvrzuje Zdeněk Kocman, jedna z vůdčích osobností litomyšlského klubu a dlouholetý fotbalový trenér mládeže.
„Právě fotbalgolf může být atraktivní třeba pro bývalé fotbalisty, což vidím sám na sobě. Na velkém hřišti si už moc nezahrajeme, ale takhle zůstáváme pořád v akci s míčem,“ zdůraznil.