OSTRAVSKO

Velerth Včela!!!
KDY: pátek 3. - sobota 4. září od 10 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: dospělí - 110 korun; děti od 6 let včetně, studenti, senioři, držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů - 60 korun; děti do 5 let včetně, doprovod ZTP/P - zdarma

V České republice je evidováno na 50 000 včelařů, kteří se starají o včelky a připravují pro nás zdravé dobroty. S některými z nich se můžete setkat osobně na podzimním veletrhu Včela!!! 3. - 4. září 2021. Na veletrhu Včela!!! se můžete těšit také na odborné přednášky. Pozvání přijaly známé osobnosti jako např. MUDr. Radek Hubač, Petr Vičan, Marian Surowies a další. Kromě toho všeho bude na programu také med, medovina, medová kosmetika a včelařské produkty (propolis, mateří kašička aj.), novinky ve včelařství, vybavení pro včelaře, výrobky pro včelaře, léčivé přípravky z včelích produktů, potravinové látky pro včelí produkty, soutěže a ochutnávky.

'Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

MiniFreedom Fest Ostrava
KDY: sobota 4. září od 10 hodin
KDE: Slezskoostravský hrad, Ostrava
ZA KOLIK: Dobrovolně hrazené vstupné, za které získáte dárek na památku, ale také znak sounáležitosti s fajn lidmi.

Den pro celou rodinu i jednotlivce, plný pohybu, her a muziky. Atraktivní program čeká na malé i velké skupiny. Pro ty nejmenší bude na akci připravena Dětská zóna - hry bez hranic (od 10 hodin), kde budou soutěže, tvůrčí dílny, deskové hry a hledání ztraceného pokladu. Pro ty větší pak například debaty s inspirativními osobnostmi, jako jsou Tomáš Šebek, Jakub Szántó, Karel Paták a další. Na hudební scéně celé akce vystoupí Kaczi, Tribe-J, Munroe, Gerald Clark, Żmij nebo BOO, zajímavým prvkem bude také Slam poetry exhibice. V neposlední řadě bude po celý den v nabídce originální a pestré gastro zázemí. Pořadateli této akce jsou Centrum PANT, Hradecký slunovrat a Slezskoostravský hrad. Více informací na facebookové události akce.

KARVINSKO

Karvinské varhany 2021: Zhudebněný Šikmý kostel i varhany 3x jinak
KDY: 5. - 26. září, vždy od 16 hodin
KDE: Kostel Povýšení sv. Kříže, Karviná-Fryštát
ZA KOLIK: 200 korun (výjimka 12. září - 240 korun)

Tradiční festival Karvinské varhany nemine kostel Povýšení sv. Kříže ani letos. V rámci 17. ročníku se můžete těšit na české i zahraniční interprety a takzavným zlatým hřebem bude velká premiéra - unikátní spojení čteného textu v přednesu karvinské rodačky Karin Lednické, která bude předčítat pasáže ze své knihy Šikmý kostel, jež v posledním roce zaznamenala fenomenální úspěch v celé ČR. Hudebně ji doprovodí těšínský rodák Tomáš Pindór. Během úvodní neděle 5. září zazní koncert vynikajícího německého varhaníka žijícího ve Švýcarsku Nicolase Bornera, v jehož programu vedle klasických skladeb nebudou chybět ani kultovní melodie známé z legendárních filmů. Vstupenky v předprodeji zakoupíte v pokladně MěDK a kina Centrum Karviná nebo on-line na webu www.medk.cz, kde naleznete rovněž další informace.

Karvinské varhany 2021Karvinské varhany 2021Zdroj: www.medk.cz

Tradiční Srpnová noc se letos uskuteční mimořádně o prvním zářijovém víkendu
KDY: sobota 4. září od 15 hodin
KDE: Areál sokolovny, Bohumín-Záblatí
ZA KOLIK: 70 korun

Tradiční zahradní slavnost s muzikou letos v Záblatí mění termín. „Srpnová noc“ se uskuteční mimořádně v sobotu 4. září odpoledne. Do areálu sokolovny zve FK Slovan Záblatí ve spolupráci s K3 Bohumín. Rozloučení s prázdninami nabídne od 15 hodin na fotbalovém hřišti Slovanu mistrovský zápas mužů FK Slovan Záblatí proti hráčům Krásného Pole. Na utkání naváže zábava u blízké sokolovny. O muziku se postará DJ Jure, vstupné je 70 korun. „V létě náš fotbalový klub slavil 60. výročí vzniku, proto jsme tradiční Srpnovou noc oproti původnímu termínu posunuli. Věříme, že i když je datum pro tuhle akci atypické, návštěvníci přijdou a pobavíme se,“ uvedl Dušan Socha, předseda FK Slovan Záblatí.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Tomáš Kurečka a Tereza Dvořáková: Medotekoucí
KDY: sobota 4. září
KDE: Svatojánská věž, Frýdek-Místek

Medotekoucí je asociací starodávna, mnohosti symbolů a metafor. Přetrvávajícího odkazu úcty k přírodě. Medotekoucí je slovo s vazbou na včely, které prolétávají kulturními dějinami vždy s patřičnou pozorností.Autorská dvojice přináší pohled na téma rituálního oděvu. Mnohost detailů a zdobnost evokuje šat spojený s liturgickou tématikou. Způsob instalace připomíná muzeální expozice, které vystavují zachovalé části oděvů,jenž patřily významným osobnostem nebo byly použity při výjimečných historických událostech. Návštěvník prostupuje šatem nejen fyzicky. Dílo pracuje s odkazy na rituálnost především ve vztahu k lidské zkušenosti a paměti. Tomáš Kurečka ve své tvorbě především používá koncept historie, která je pro něj katalogem motivů, tvarů a témat, jenž s badatelským zaujetím studuje i s lehkostí a hravostí kombinuje. Tereza Dvořáková se ve své tvorbě vyjadřuje především prostřednictvím textilních materiálů. Vytváří oděvy i objekty.

Lašské slavnosti
KDY: sobota 4. září od 15 hodin
KDE: Bezručova vyhlídka, Sedliště
ZA KOLIK: zdarma

Nenechte si ujít 14. ročník slavností na Bezručově vyhlídce v Sedlištích!

Program: 
15.00 - zahájení slavností Lašským králem Zdeňkem Krulikovským a jeho družinou
15.30 Paskovjánek - dětský folklórní souborek
16.30 Malá černá hudba - hornický dechový orchestr
17.45 Jagár - cimbálová muzika
19.00 Wind - country
20.15 Michaela a Peter´s band - hudba k poslechu a tanci

Pro děti skákací hrad, malování na obličej

Vstupné zdarma, v případě nepříznivého počasí bude akce zrušena.

Lašský král Zdeňa Viluš I. ani lidé Lašského království tentokrát ven nemohli. Projev byl přednesen on-line.Lašský král Zdeňa Viluš I. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Andrea Jalůvková

OPAVSKO

Břidlice bude štípaná mistrovsky
KDY: sobota 4. září od 9 hodin
KDE: Geopark, Vítkov

Kromě vlastního Mistrovství ČR ve štípání břidlice se diváci dočkají i dalšího programu. Poslechnou si přednášku o břidlici, zúčastní se křtu nového filmu, poslechnou si koncerty, budou seldovat vystoupení národopisného souboru Bejatka a zkrátka nepřijdou ani děti. Čekají je hry, soutěže, pohádka a dílničky, do kterých mohou pozvat i dospělé. (jih)

Hlučínský krmáš je tady
KDY: víkend 4. a 5. září
KDE: Mírové náměstí, Hlučín

Sobotní část programu začíná od 9 hodin na Mírovém náměstí Jízdou veteránů a pokračuje od 17 hodin koncertem Dixi Street Bandu. Ve 20 hodin vystoupí Band Marcela Woodmana a celý den budou v provozu kolotoče. V neděli zahraje na náměstí od 11 hodin Hlučíňanka a po ní vystoupí studentský Šohaj, cimbálovka, skupina Swingala a připravený je i doprovodný program. (jih)

Hájecké pivní slavnosti
KDY: sobota 4. září od 14 hodin
KDE: Dohnálkův park, Háj ve Slezsku

Na své si v náplni místní slavnosti přijdou nejenom pivaři. V programu se vystřídají nositelé zvučných jmen - Jakub Děkan, Zdeněk Izer, duo Kamelie, Michal Hrůza, houslistka Dona Michelle, Kapriola a uzavře ho od 22.30 hodin skupina No Name. (jih)

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Tomáš Prchal

Cyklovýlet i pro rodiny s dětmi
KDY: sobota 4. září od 9 hodin
KDE: start u koupaliště, Opava

Do Krnova na Kofolu a do Opavy na Fidorku vyrazí účastníci po cyklostezce 55. Na jednotlivých stanovištích si nechají orazítkovat kartičku, získanou na startu a ta pravá odměna je čeká v cíli tohoto tradičního cyklovýletu, kam by měli dorazit do 16 hodin. Akce, připravená oběma městy, se koná jen za příznivého počasí. (jih)

Výlet pěší i cyklistický začíná v Protivíně. Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Josef Rod

NOVOJIČÍNSKO

Jiří Korn - recitál / Light & Love
KDY: pátek 3. září od 19 hodin
KDE: Amfiteátr skalky, Nový Jičín 
ZA KOLIK: 150 korun / osoba

Duo muzikantů a producentů Light & Love je bezpochyby největším talentem na české hudební scéně. Hudební televize Óčko je zařadila mezi mezi největší objevy roku 2015 a jejich píseň Blueberry sky se vyšplhala mezi trojici nejhranějších písní v českém éteru. V rádiích bodovali s tanečně laděnou písní Calling a obdrželi nominaci na ceny Evropy 2.
Jiří Korn je významnou osobností v české kultuře, zasahující do všech oblastí hudby, tance a herectví. Je znám díky svým všestranným schopnostem, originalitě a profesionálnímu přístupu ke každému uměleckému výkonu. Je jediným zpěvákem v České republice, který si udržuje pevnou pozici na hrotu populární hudby a prvním propagátorem moderních trendů. postupem času si vybudoval široký okruh diváků a významných styků a ovlivňuje tak kulturu v celé ČR.
Více informací o společné akci ZDE.

Na devátém ročníku Plesu jako Brno vystoupil Vašo Patejdl nebo Jiří Korn. Lidé ochutnali ústřice a šneky.Jiří Korn. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Eliška Koukalová

Prostranství u nového muzea zaplní tatrovky
KDY: sobota 4. září od 12 hodin 
KDE: Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kopřivnice

O víkendu zamíří do Kopřivnice tradiční Tatra Veterán Rallye Beskydy. Asi 140 automobilových skvostů domácí značky si zájemci budou moci prohlédnout v okolí Muzea nákladních automobilů Tatra v sobotu 4. září mezi 12. a 17. hodinou.
Spanilá jízda historických tatrovek odstartuje v sobotu 4. září v 10 hodin na Prostřední Bečvě, odkud posádky zamíří přes Rožnov p. R., Frenštát p. R., Tichou, Kozlovice, Hukvaldy a Lubinu k novému kopřivnickému muzeu. První vozy budou přijíždět kolem poledne po ulici Čs. armády, Záhumenní a Husově. Osobní automobily zůstanou stát na ploše před muzeem, nákladní zaparkují na nedalekém parkovišti společnosti Tatra Trucks. Odjezd veteránů bude probíhat postupně, poslední vozy by měly Kopřivnici opustit kolem 17. hodiny.
„Letošní rok je důležitým milníkem pro milovníky značky Tatra. Máme hned dva velké důvody k radosti, které logicky předurčily cíl naší sobotní jízdy - návrat Slovenské strely na koleje a brzké otevření Muzea nákladních automobilů Tatra. A protože v novém muzeu najde své místo i řada exponátů ze sbírky celoživotního milovníka značky Tatra a našeho kamaráda Jiřího Hlacha, který nás v loňském roce navždy opustil, pojedeme letošní rallye na jeho počest,“ uvedla Alena Čípová z Tatra Veteran Car Clubu Kopřivnice, který rallye pořádá.

BRUNTÁLSKO

Coffee festival Krnov
KDY: pátek 3. září od 17 hodin a sobota 4. září od 9 hodin
KDE: Zámecké náměstí, Krnov

Všichni milovníci dobré kávy, zbystřete! Jste zváni na Coffee festival, který proběhne 4. září 2021 na náměstí v Krnově. Můžete zde ochutnat různé druhy káv, budou zde k dispozici i workshopy na přípravu kávy. Nebude zde chybět ani zábava pro děti.

Coffee festival Krnov 2021Coffee festival Krnov 2021Zdroj: www.krnov.cz

Škola kouzel na hradě Sovinec
KDY: víkend 4. - 5. září
KDE: Hrad Sovinec

Přijďte si užít romantickou atmosféru hradu Sovinec a jeho okolí. Hrad hledá nové kouzelníky a čaroděje. Vyrobte si kouzelnickou hůlku a projděte všemi zkouškami, aby jste se stal hradním čaroděje. Kdo uspěje, čeká jej kouzelnické vysvědčení a malá odměna. Akce vhodná pro děti/rodiny s dětmi.
Po oba víkendové dny bude probíhat nová akce na hradě Sovinci. Vyrobíte si kouzelnickou hůlku a pak projdete všechna kouzelnická stanoviště. Po úspěšném splnění všech úkolů Vás čeká kouzelnické vysvědčení a k tomu i drobná odměna. Součástí akce budou i netradiční prohlídky hradu po oba dny a oblíbený Sovinecký rébus. Více o akci ZDE.

ČTENÁŘSKÝ TIP

Čtenáři výletují: Raduň má co nabídnout, anglický park i unikátní oranžerie

KDY: Kdykoliv
KDE: Raduň

Tento tip přináší náš čtenář Karel Machyl a zavítáme do obce Raduň.

Většina z nás si při vyslovení názvu obce vybaví krásný zámek, ale k vidění je také anglický park s nově upravenými rybníky a zajímavá klasicistní oranžérie s okrasnou zahradou.

Pro svou kompoziční a dendrologickou kvalitu patří zámecký park v Raduni k nejvýznamnějším přírodně – krajinářským areálům Moravskoslezského kraje.

Vedle tradičních prohlídkových tras nabízí Raduň také řadu kulturně-společenských akcí, v zámeckém areálu jsou často pořádány svatby, výstavy nebo koncerty.

Karel Machyl se vydal do Raduně, která skýtá mnoho krásného.Karel Machyl se vydal do Raduně, která skýtá mnoho krásného.Zdroj: Karel Machyl

Karel Machyl se vydal do Raduně, která skýtá mnoho krásného.Karel Machyl se vydal do Raduně, která skýtá mnoho krásného.Zdroj: Karel Machyl

Historie Raduně a zdejšího šlechtického sídla se začala psát před 700 lety, nejlepší roky však zažila zdejší rezidence pravděpodobně v 19. století, kdy začal získávat dnešní podobu anglický park a unikátní oranžerie.

Právě ji a k ní přilehlou okrasnou zahradu nabízí jedna z návštěvních tras. V zahradě naleznete stovky cizokrajných rostlin včetně citrusů, juk, palem nebo kaktusů.

Pokud budete tedy někdy projíždět Raduní, zastavte se a navštivte tento klidný a určitě zajímavý areál. Nebo si třeba udělejte nedělní výlet, zklamáni určitě nebudete.

Karel Machyl