TIPY ZA OSTRAVSKO

Ondřej Richter - výstava za sklem
KDY: do 30. ledna 2021
KDE: Výstava je k vidění "za sklem" klubu Atlantik
ZA KOLIK: zdarma

Výstava, která je k vidění "za sklem" klubu Atlantik, představuje mladého umělce Ondřeje Richtera. Každý, kdo jde kolem, tak může pozorovat jeho vývoj a tvorbu. Ondřej Richter je studentem čtvrtého ročníku Střední umělecké školy v Ostravě oboru malba. Díky otci, který byl jeho kantorem ve výtvarném klubu Škorpion, se u Ondřeje Richtera začaly výtvarné vlohy projevovat již v raném věku. Mezi jeho vzory patří především čeští mistři, jako byl Slavíček, Mucha, Čapek, ale i světoví umělci, například Monet, Renoir nebo Klimt. Ve své tvorbě se věnuje především malbě, která dle jeho slov dokáže nejlépe zachytit jeho pocity, život a svět. V současnosti se zabývá také materiály, světly a stíny.

Daniela Jirmanová: Jak šlo vejce na vandr
KDY: 31. ledna od 17 hodin
KDE: On-line akce
ZA KOLIK: zdarma

Tentokrát vás v podání ostravského Divadla loutek čeká veselá pohádka o vajíčku, kterému se nechtělo jen tak nečinně čekat, až se z něj vylíhne kuře, a zakutálelo se do světa na zkušenou. Lidovou pohádku o vandrujícím vajíčku zpracovali například František Hrubín či Božena Němcová, která vycházela z verze tradované na Slovensku. Divadlo loutek Ostrava vám na alternativní scéně představí verzi vlastní, loutkovou. Divadlo loutek vytvořilo online program a každou lednovou neděli od 17 hodin můžete sledovat on-line přenos přímo z divadla. Více informací na facebookovém profilu divadla.

Alternativní scéna Divadla loutek Ostrava. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Pavel Sonnek

TIPY ZA KARVINSKO

Archiv on-line talkshow bohumínské K3 v moderaci Lukáše Szebesty
KDY: do 31. ledna 2021
KDE: on-line
ZA KOLIK: zdarma

Archiv on-line talkshow vysílaných z bohumínského kina K3 jsou nyní dostupné na jejich YouTube kanálu. Veškeré zajímavé povídání s osobnostmi Moravskoslezského kraje moderuje Lukáš Szebesta, který během svých večerů vyslechl například modelku Terezii Jastrzembskou, moderátora Lukáše Kaniu, zpěváka Pavla Nováka, písničkářku Kaczi, herečku Lenku Waclawiecovou, ředitele Těšínského divadla Petra Kracika nebo hudebníka Otu Maňáka. Veškeré díly najdete ZDE.

Koncertování a kontakt s publikem mi chybí a přiznávám, že už mám absťák, říká písničkářka Kaczi.Zdroj: Ivo Handzel

Videoprezentace z výtvarných výstav
KDY: kdykoliv
KDE: on-line
ZA KOLIK: zdarma

Městské kulturní středisko Havířov prezentuje díla, která měla být spatřena „naživo“ alespoň formou krásně zpracovaných videoprezentací, které umístilo na svůj web. Možné je zhlédnout videoprezentace k výstavě k 60. výročí založení střední školy v Prostřední Suché, k výstavě Dagmar Štefkové, Martina Pawery, olomouckých malířek, sportovních fotografií, členů havířovského fotoklubu, k výstavě Břetislava Drozda či Ladislava Toboly. Vše je krásně zpracované do YouTube formátu i s hudbou v pozadí. Vše najdete na webu městského kulturního střediska.

TIPY ZA FRÝDECKO-MÍSTECKO

Němý film Cirkus a žonglovací workshop
KDY: v neděli 31. ledna od 18.00 hodin
KDE: on-line
ZA KOLIK: 100 Kč

Moje kino live tentokrát opravdu pobaví. Zběsilá filmová honička s policisty zavede tuláka Charlieho (Charlie Chaplin) do cirkusového šapitó zrovna během představení. Jeho nápaditý útěk má u nic netušících diváků takový úspěch, že si Charlie vyslouží okamžité angažmá. Jeho cirkusová kariéra se ale zdaleka nevyvíjí podle představ přísného principála. Vše navíc zkomplikuje Charlieho citové vzplanutí k akrobatce Merně. Boj o své místo na světě, v cirkuse a v srdci milované ženy, ale tulák nikdy nevzdá! Na filmové promítání naváže žonglovací workshop. Adam Jarchovský z CIRQUEONu - Centra pro nový cirkus, zájemce seznámí se základy žonglování a přesvědčí diváky, že první cirkusové číslo zvládnou třeba jen za pomoci tří igelitových tašek.

Zdroj: Youtube

SCANDI 2021 – Přehlídka skandinávských filmů
KDY: do 31.ledna
KDE: on-line
ZA KOLIK: různé

Scandi 2021 je přehlídka aktuálních severských filmů s výběrem silných témat a silných filmových zpracování. Zprostředkovává to nejlepší a nejmrazivější, co za poslední rok vzniklo ve Skandinávii. Filmy, které hledají řešení krizí všech druhů jsou stavebním kamenem sedmého ročníku festivalu. Během celého týdne nabídne v on-line prostoru Edisonline filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také témata, která se stala virálními po celém světě. 

ScandiZdroj: Archiv

TIPY ZA OPAVSKO

Slezské zemské muzeum zabaví děti v pohodlí domova
KDY: kdykoliv
KDE: on-line
ZA KOLIK: zdarma

Slezské muzeum v Opavě je pro veřejnost uzavřeno, ale jeho edukátorky nelení. Připravují pro děti na každý den různé aktivity, hry a úkoly, které si mohou vyplňovat a tvořit v pohodlí domova. Aktivity jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, hlavně pro předškoláky a malé školáky a lze je stahovat v různých formátech přímo z webových stránek muzea. Tento týden se děti například dozvěděly zajímavosti o zimních olympijských hrách, mohly si vymalovat omalovánku k masopustu nebo se seznámit s památníkem v Hrabyni. Plno dalších zajímavých úkolů a poučení na ně ale ještě čeká. 

Čermákova naučná stezka
KDY: kdykoliv
KDE: Kružberk
ZA KOLIK: zdarma

Naučná stezka je pojmenovaná po staviteli Kružberské přehrady Janu Čermákovi. Vede vesnickou zástavbou, lesním a lučním prostředím po obou březích řeky Moravice, kolem cvičných horolezeckých skal a po hrázi přehradní nádrže. Je vhodná pro všechny věkové kategorie návštěvníků, pro pěší i pro cyklisty. Její délku 5 200 metrů zvládnou turisté zhruba dvouhodinovou volnou chůzí i se zastávkami. Po trase je rozmístěno sedm informačních panelů, na kterých jsou textové informace doplněné fotografiemi. Panely jsou obsahově zaměřené na přírodní krásy a specifika této oblasti a na historii Kružberska. 

Čermákova stezkaZdroj: Archiv

TIPY ZA NOVOJIČÍNSKO

Výlet na zříceninu hradu Šostýna
KDY: kdykoliv
KDE: Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma

Zřícenina středověkého hradu Šostýn leží nedaleko Kopřivnice. Dochovaly se příkop a dva valy, z vlastního hradu pak zříceniny zdí hradeb, paláce a věže. Ke zřícenině Šostýna vede z Kopřivnice žlutá turistická značka až k turistickému rozcestí u rybníka pod Šostýnem a dále odbočkou k samotné zřícenině. Ve vstupní části do hradu stála nad dřevěným přístupovým mostem v poslední části padacím štíhlá válcová věž, ze které bylo vidět až na věž štramberského hradu. Zpátky po stejné trase, nebo od turistického rozcestníku dále po žluté a u tabule Lašské naučné stezky Rozcestí čarodějnic doprava k asfaltové cestě a po ní dolů zpět k výchozího bodu (vzdálenost parkoviště–zřícenina je přibližně 550 metrů, délka celého okruhu pak zhruba 1,4 km).

Za výhledy na Hončovu hůrku
KDY: kdykoliv
KDE: Příbor
ZA KOLIK: zdarma

Hončova hůrka je 336,2 metru vysoký kopec na katastru obce Skotnice nedaleko Příbora. Bývalý lom na vrcholu kopce je významnou mineralogickou lokalitou. U vrcholku je malý lesík a v něm můžeme vidět částečně odkryté skalní podloží kopce. Z Hončovy hůrky je pěkný výhled do okolí, jižním směrem na město Příbor a západním směrem do údolí řeky Lubiny a na obec Skotnice. U vrcholku kopce najdeme lavičky. Na úbočích vrcholku je několik menších lesíků a od východního úpatí se rozkládá les zvaný Hájek. Na vrchol Hončovy hůrky vede polní cesta.

TIPY ZA BRUNTÁLSKO

Corpus Christi | Moje kino LIVE
KDY: pátek 29. ledna od 20.30
KDE: on-line zde
ZA KOLIK: 100 korun

Jste filmoví fajnšmekři? Pak si z pohodlí vašeho domova vychutnejte v pátečním večeru od 20.30 hodin polské drama z roku 2019, Corpus Christi. Herecky exceluje mladý polský talent Bartosz Bielenia v roli charismatického pastýře, který rozčeří atmosféru na malém městě. Lístek zakoupíte na webu bruntálského kina Centrum za symbolických 100 korun. Do e-mailu Vám pak přijde z kina odkaz na film, pomocí něhož si jej večer spustíte. Více zde.

Živé ptačí krmítko
KDY: kdykoliv
KDE: on-line zde
ZA KOLIK: zdarma

Rádi v zimním období z okna pozorujete pestrobarevný rej a hody ptačí říše? Pokud vás ptačí svět uchvacuje, pak si můžete pustit i on-line živý přenos ze Záchranné stanice živočichů v Makově. Vysílá se non-stop ve dne i v noci. Můžete si tak užít nálety malých štěbetajících vrabců a sýkorek nebo se kochat majestátností sojek, které se nenuceně přehrabují v košíku plném oříšků, jablek a semínek. Toto jedinečné sledování si můžete dopřát z pohodlí svého domova spolu s celou rodinou. Velmi inspirativní a naučné může být pozorování zvláště pro menší děti. Navíc ke vzdálenému krmelci, který je také v záběru chodí pravidelně srny i malí chlupatí ušáci. Pokud byste chtěli podpořit činnost a chod stanice v Makově, můžete přispět ZDE.

Zdroj: Youtube

KNIŽNÍ TIPY

Ellison Cooper: V kleci

Neuropsycholožka FBI Sayer Altair, hlavní postava thrilleru Ellison Cooper, odhaluje zlé úmysly v nejhlubších zákoutích. Aby zapomněla na tragickou smrt svého snoubence, zabývá se výzkumem mysli sériových vrahů. Když policie ve Washingtonu D.C. objeví děsivou vražednou, je Sayer vyzvána, aby vyšetřování vedla. Sama tuší, že tento případ bude bedlivě sledován.

Petr Čichoň: Lanovka nad Landekem

Básník a spisovatel Petr Čichoň, pocházející z Hlučínska, vydal před časem nový román s názvem Lanovka nad Landekem. Kniha je psána atypicky, ke čtenáři bude promlouvat současný jazyk kombinovaný s hlučínským prajzským nářečím a navzdory tomu, že příběh v knize je fiktivní, může prozradit leccos. 

Karin Lednická: Šikmý kostel - románová kronika ztraceného města, léta 1921 - 1945

Příběh hlavních hrdinů knižního bestselleru Šikmý kostel začíná tam, kde v jeho prvním díle skončil. Spisovatelka Karin Lednická tak opět ke čtenářům promlouvá prostřednictvím myšlenek a činů Barky, Ludwika a Julky a prozrazuje především nezasvěcenému čtenáři něco o historii města, které zaniklo, aby mohlo o několik kilometrů dál v budoucnu opět existovat. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné - jak se nyní město jmenuje - se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění…

Podzimní melancholii u karvinského kostela vyfotila spisovatelka Karin Lednická.Zdroj: instagram.com/karinled

Miloš Urban: Kar (Pohřební hostina za jedno město)

Autor bestselleru Hastrman se v jeho poslední knize vydává s postavou Juiiána Uřídila do Karlových Varů, aby vyřešil sérii podivných případů. Ne na stálo a ne jako lázeňský host, ale na anonymní pozvání jako autor knih, v kterých se odehrávají podobné zločiny. Jak se celá zápetka rozuzlí, zatím nikdo nečeká, a čtenáře pohltí typicky morbidně humorné Urbanovo vyprávění. 

TIPY NA SPOLEČENSKÉ HRY

Bacteria Hysteria

V laboratoři panuje čilý ruch! Kdo se dokáže nejrychleji zbavit nejrůznějších bacilů? Rýmák prskavý a chrchla zákeřný jsou totiž docela houževnatí. Jakmile se zbavíte ušobolíka hlemýždího, přichází již také křečák břišní a dožaduje se vaší pozornosti. Kdyby tady alespoň ke všemu ještě nečíhaly teploťák horečkový a krčobol šibal! Tady je třeba svižně házet kostkami a rychle se zbavit všech karet, dříve než bacily začnou řádit (než vypukne Bacteria Hysteria)!

Na křídlech

Ve hře Na křídlech budete představovat nadšené ornitology, pozorovatele ptactva, badatele a sběratele, snažící se přilákat do své voliéry co nejúžasnější ptačí exempláře. V rámci tří různých biotopů může každý pták pomoci rozvinout vaši ptačí zoo v určité oblasti: shánění potravy, snášení vajec a získávání nových přírůstků do voliéry. Vítězem hry se stane hráč, jemuž se podaří získat nejvíce bodů.