Techniky jako je temperování a laminování, které mohou pomoci sklo zesílit, jsou nákladné a přestávají fungovat, jakmile se poškodí povrch. "Až dosud šlo vždy o kompromis mezi pevností, odolností a průhledností. Náš nový materiál je nejen třikrát pevnější než normální sklo, ale je také více než pětkrát odolnější vůči prasknutí," řekl profesor Allen Ehrlicher z katedry bioinženýrství McGillovy univerzity.

Vědci se nechali inspirovat přírodou a vytvořili nový kompozitní materiál ze skla a akrylu, který napodobuje perleť. "Příroda je mistrem designu. Díky zkoumání struktury biologických materiálů a pochopení toho, jak fungují, získáváme inspiraci, a občas také návod na vytvoření nových materiálů," dodal Ehrlicher.

Jeskyně Vanguard na Gibraltaru, která vydala překvapivé svědectví o zřejmě posledních chvílích neandertálců
Vědci objevili tajemnou jeskyni. Mohla být úkrytem posledních neandertálců

"Perleť má kupodivu pevnost tuhých materiálů a odolnost měkkého materiálu, čímž získává to nejlepší z obou světů," vysvětlil. "Je tvořena z pevných kousků hmoty podobné křídě, které jsou proložené vysoce elastickými měkkými proteiny. Díky tomu je tato struktura mimořádně pevná - 3000krát tvrdší, než materiály, které ji tvoří."

Vědci převzali stavbu perleti a napodobili ji z plátků skla a akrylu. Vznikl mimořádně pevný, ale neprůhledný materiál, který se dá snadno a levně vyrábět.

Průhledný kompozit

Pak postoupili ještě o krok dál, aby byl jejich kompozitní materiál opticky průhledný. "Vyladili jsme index lomu akrylu tak, aby hladce splynul se sklem a vznikl skutečně průhledný kompozit," uvedl hlavní autor výzkumu Ali Amini z McGillovy univerzity.

Jako další krok má tým v plánu vylepšit svůj materiál zapracováním chytrých technologií, které by sklu umožnily změnit své vlastnosti, jako je barva, mechanika a vodivost.

Laboratoře Mendelovy univerzity.
Co jíst ve vesmíru? Na Mendelově univerzitě zkoumají plodiny pro kosmonauty

V této souvislosti vědci montrealské McGillovy univerzity připomněli antický příběh, který se podle římských historiků Plinia staršího a Petronia odehrál za vlády císaře Tiberia. Tehdy jistý vynálezce přinesl císaři širokou číši z ohebného skla. Císař s ní udeřil, ale místo aby se rozbila, se jen maličko prohnula.

Poté, co se vynálezce zapřisáhl, že je jedinou osobou, která ví, jak tento materiál vyrobit, mu Tiberius nechal useknout hlavu. Bál se, že toto sklo devalvuje zlato a stříbro, protože bude cennější. "Když vzpomínám na tento příběh, jsem rád, že náš materiál vede k publikaci a ne k popravě," dodal Ehrlicher.