Vítězství v letošních volbách obhajuje ve slezské metropoli hnutí ANO, které má nyní v zastupitelstvu deset mandátů. Lídrem kandidátky je Tomáš Navrátil, který bude obhajovat post primátora. Druhým nejsilnějším klubem v opavském zastupitelstvu a zároveň nejsilnějším opozičním klubem je s šesti křesly ODS a TOP09, kteří jdou i do těchto komunálek pod jednou značkou, a to jako Společně pro Opavu. Lídrem uskupení je Marek Veselý z ODS. Třetí největší počet zastupitelů, konkrétně pět, budou obhajovat Piráti & Opavané v čele s Hanou Brňákovou (Piráti).

Parkovací dům ve Skladištní ulici v Opavě se otevřel 6. června 2022.
Parkovací věž na sídlišti v Kateřinkách? Za místo by místní zaplatili

Čtyři křesla nyní patří ČSSD, jedničkou kandidátní listiny je současný náměstek primátora a starosta městské části Suché Lazce Petr Orieščík. Po třech mandátech má Změna pro Opavu, jejímž lídrem je Ondřej Veselý. Letošní komunálky v Opavě nabídnou i jeden sourozenecký duel, protože Ondřej Veselý je bratrem Marka Veselého. Také Občané městských částí Opavy (OMČO) obhajují tři zastupitelské posty, a to v čele se starostou městské části Vávrovice Miroslavem Kořistkou. Stranu Zelená pro Opavu vede do voleb Dalibor Hudec, Zelení obhajují dva mandáty. Stejně jako KDU-ČSL, jedničkou křesťanských demokratů je současný náměstek primátora Michal Jedlička. Po dvou křeslech mají ve stávajícím zastupitelstvu i komunisté, opavským lídrem KSČM je Jaroslav Čech. Poslední stranou, která již má v opavském zastupitelstvu zastoupení, je SPD. V minulých volbách obdržela dva mandáty, předákem je Martin Šatný.

Mateřská škola v Podvihově.
Bourání i přístavba: Pět mateřských škol v Opavě se bude rozšiřovat

Koalici v Opavě tvoří od září 2020 hnutí ANO 2011, KDU-ČSL, Zelená pro Opavu, OMČO a ČSSD. Po komunálkách v roce 2018 byli členy koalice Piráti, avšak v polovině volebního období zamířili do opozice a na jejich místo nastoupili sociální demokraté.

O hlasy voličů pak budou ve slezské metropoli usilovat ještě čtyři politické subjekty, a to Volný blok, Nezávislí pro Opavu, Trikolóra a Demokratická strana zelených – Za práva zvířat. Celkem v Opavě letos kandiduje čtrnáct stran a hnutí, stejně jako v uplynulých komunálkách. V roce 2010, 2014 i 2018 bylo totiž na magistrát rovněž podáno čtrnáct kandidátních listin. V roce 2006 jich bylo osm a v roce 2002 jedenáct.

Breda, Slezanka, MHD

V rámci komunálních voleb občané vyhodnotí, jak zastupitelé pro město v minulých čtyřech letech pracovali a na základě toho jim vystaví „vysvědčení“ v podobě hlasů. A také Opavou rezonuje hned několik velkých témat, která se bezesporu stanou i tématy volebními. V předvolební anketě čtenářů Deníku se nejvíce skloňovaly bývalé obchodní domy Breda a Slezanka, nevyřešené parkování ve městě a na sídlištích a také jízdné v městské hromadné dopravě.