Účast ve volbách do obecních zastupitelstev bývá na Opavsku nejvyšší v celém Moravskoslezském kraji. Například v roce 2018 činila 49,10 procent, v roce 2014 to bylo 46,24 procent a v roce 2010 dokonce překročila padesátiprocentní hranici, když přišlo volit 50,36 procent osob.

Zopakuje ANO svůj úspěch?

Vítězství v komunálkách v Opavě obhajuje hnutí ANO 2011. Před čtyřmi lety vyhrálo ve slezské metropoli přesvědčivě, když získalo 22,02 procent hlasů a tím také deset mandátů v opavském zastupitelstvu, které má devětatřicet členů.

Druhou příčku obsadilo před čtyřmi lety uskupení ODS, TOP 09, Soukromníků a nezávislých kandidátů, kteří získali 13,96 procent hlasů a šest křesel v zastupitelstvu. Třetí příčka byla v držení Pirátů & Opavanů, které volilo 10,99 procent občanů a ti také tomuto uskupení přidělili pět zastupitelských mandátů. Koaliční smlouvu pak podepsalo po volbách hnutí ANO 2011, Piráti, Občané městských částí Opavy, lidovci a Strana Zelených, primátorem se stal Tomáš Navrátil (ANO 2011). V polovině volebního období ale Piráti po vzájemných neshodách s vedením města pustili kormidlo, zamířili do opozice a v koalici je vystřídali sociální demokraté.

Bydlení, školky, doprava i Breda

V Opavě se bude v pátek 23. a v sobotu 24. září o hlasy voličů ucházet čtrnáct subjektů. Témata, která před volbami jednotlivé strany prezentovaly jako své prioritní, jsou vesměs všechny podobné napříč politickým spektrem. Nejvíce se skloňuje například zastavení úbytku obyvatel, podpora nové výstavby a dostupného bydlení, oživení centra města nebo rozšiřování školek.

Bokem ale nezůstávají ani témata, která v předvolební anketě Deníku označili za důležité samotní občané Opavy. Mezi ně patří budoucnost bývalých obchodních domů Breda a Slezanka, levnější městská hromadná doprava nebo více parkovacích míst nejen v centru, ale i na sídlištích.

Starostové obhajují

Kromě okresního města Opavy se v regionu nachází dalších šest měst. Téměř ve všech z nich v těchto komunálních volbách znovu kandidují současní starostové, aby obhájili své pozice. Ve Vítkově se o hlasy občanů uchází Pavel Smolka (Společně pro Vítkov), v Budišově nad Budišovkou Patrik Schramm (ODS), v Hradci nad Moravicí Patrik Orlík (SNK Občané občanům). V Hlučíně vystaví voliči „vysvědčení“ nynějšímu starostovi Pavlu Paschkovi (Občané pro Hlučín) a v Kravařích Monice Brzeskové (KDU-ČSL).

Všichni starostové jsou jedničkami svých kandidátek. Nová tvář však usedne po komunálkách do vedení Dolního Benešova, současný starosta Martin Štefek (Sdružení občanů Dolního Benešova a Zábřehu), který šéfoval Dolnímu Benešovu šestnáct let a předchozích osm působil ještě jako zastupitel a radní, se rozhodl těchto voleb už nezúčastnit.

Ještě dodejme, že volební místnosti jsou otevřeny v pátek 23. září od 14 do 22 hodin, v sobotu 24. září pak od 8 do 14 hodin.