V okresním městečku se nachází celkem devětapadesát okrsků a v souvislosti s letošními komunálkami dochází k několika změnám. Během voleb si také Opavané nevyřídí občanku, provoz magistrátu je totiž omezen.

Volební okrsek číslo jedna se přesouvá do budovy Střední zdravotnické školy ve Dvořákových sadech. Volební okrsek číslo čtyři se nově nachází na Základní škole Ilji Hurníka v Ochranově ulici, osmý okrsek je pak přesunut na Slezské gymnázium na Zámecký okruh. Poslední novinkou v těchto komunálkách bude přesunutí volební místnosti v městské části Zlatníky, hlasovat se bude v prostorách nové budovy úřadu v ulici 6. května.

Mezinárodní kynologická soutěž seniorů.
OBRAZEM: Respekt a bojovnost. V Opavě se předvedli nejlepší krotitelé psů

Pokud si někdo není jist, kam přesně v Opavě jít volit, může využít aplikaci na webových stránkách města. Napsat lze buď adresu trvalého bydliště, načež se objeví číslo daného okrsku a umístění volební místnosti. Případně mohou zájemci kliknout myší přímo na mapu do místa svého bydliště a opět se objeví číslo volebního okrsku s adresou dané místnosti. K dispozici jsou i fotografie místností.

Pravidla pro obecní volby

Jako obvykle smí přijít i ve slezské metropoli volit do komunálek osoba, která alespoň druhý den voleb, tedy v sobotu, dosáhla osmnácti let. Kdo není v době voleb v místě svého trvalého bydliště, volit nesmí, protože pro tento druh voleb se nevydávají voličské průkazy.

Omezen bude pro veřejnost chod magistrátu, konkrétně tamního odboru vnitřních věcí. „V průběhu volebních dní nebude možné vyřizovat občanské průkazy, proto si včas zkontrolujte jejich platnost,“ upozorňuje Lada Dobrovolná z tiskového oddělení města.

Kdo v následujícím volebním období povede Opavu?
ANKETA: Koho chcete mít za primátora či primátorku Opavy?

Co se způsobu hlasování týká, pak v případě komunálek mají lidé hned tři možnosti, i proto patří sčítání hlasů v těchto volbách k jedněm z nejsložitějších v České republice. Jeden z rozdílů je v tom, že v komunálkách se nekroužkuje, nýbrž křížkuje. Volič může dát křížkem hlas buď celé straně, tím dává hlas kandidátům příslušné strany v tom pořadí, v jakém na listině figurují. Nebo může v rámečcích před jmény kandidátů označit křížky toho nebo ty, kterému či kterým chce dát hlas, a to z kterékoli strany.

Nejvíce již může být označeno tolik, kolik je členů zastupitelstva, v případě Opavy tedy občané mohou zakřížkovat maximálně 39 jmen napříč kandidátkami. A třetí variantou je kombinace obou předchozích, to znamená, že lze vyznačit jednu konkrétní volební stranu a potom ještě křížkovat své favority i z různých jiných subjektů. V tomto případě je dán hlas jednotlivě označeným kandidátům. Z označené volební strany je dán hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva.