„Tvorbu Aleše Hudečka sleduji delší dobu a považuji ho za jednoho z nejpozoruhodnějších současných malířů, což dokazuje i tato výstava. Do galerií chodím jen za tím, čemu doopravdy fandím,“ hodnotí hlučínskou expozici brněnský výtvarný teoretik Pavel Netopil.

Důkazem, že Hudeček patří k tomu nejlepšímu, co nabízí mladá a střední malířská generace, je i jeho letošní účast v prestižním malířském projektu Resetting v Galerii hlavního města Prahy–Městské knihovně. Malíř v Hlučíně mimo jiné vystavuje několik podmanivých zátiší porcelánových předmětů, které návštěvníka galerie expresivně atakují až v druhém plánu, když si důkladně prohlédne motivy, kterými je porcelán vyzdoben.

„Aleš Hudeček pokračuje ve zvláštních zátiších, která začal dělat asi před dvěma lety. Exkluzivita namalovaného porcelánu se tady dostává už trochu do pozice domáckého využívání, je to hodně zajímavé,“ komentuje v Hlučíně vystavené obrazy výtvarný kurátor a teoretik Martin Mikolášek.

Návštěvníci galerií, kteří dlouhodobě sledují Hudečkovu tvorbu, si už navykli, že jeho výtvarnou partnerkou na výstavách byla po léta malířka Katarína Szányiová. V Hlučíně ale Hudečkovy obrazy vedou dialog s mladou výtvarnicí Markétou Hermanovou.

„Kromě bondážových autoportrétů jsou pro mě hodně zajímavé její obrazy ryb. Je to zajímavý pokus o využívání tradičních motivů, až někde z baroka,“ myslí si Mikolášek.

Výstava v hlučínské galerii Červený kostel je nyní otevřena každou neděli od 14 do 17 hodin anebo kdykoliv po domluvě na číslech 724 115 004 a 775 671 811. Poslední třetinu trvání výstavy pak v pátek 6. června v 18.30 hodin odstartuje opožděná vernisáž.