Dva jsou někdy akorát

Těžko říci, která pódia se v případě akusticky nespecifického dua s „tajuplným“ názvem Dva dají považovat za domácí. Hudební kroniky datují dobu a místo jeho vzniku na rok 2006 kdesi u Třebechovic pod Orebem. Dnes však působí zejména v Hradci Králové a Pardubicích.

Aby nebylo málo toho, co nelze přesně definovat, je tady i charakteristika vlastní hudební tvorby, kterou sami interpreti popisují jako „pop neexistujících rádií“. Ať je tomu jakkoli, dvojice ve složení On a Ona, jak si muzikanti jednoduše přezdívají, má na svém kontě několikero úspěšných alb, pár set absolvovaných koncertů u nás i v širokém zahraničí, hudebně spolupracovala s Divadlem Dno, Husa na provázku či Dejvickým divadlem a má zkušenosti s prací na hudbě k dokumentárním filmům či počítačovým hrám.

Dva roky po založení kapely vydali Dva svoji debutovou desku Fonók (vyšla na Indies Scope v roce 2008), díky které se jim dostalo pozornosti nejen v České republice (album bylo nominované na výroční hudební cenu Anděl a videoklip k písni Nunovó Tangó vyhrál hlavní cenu na festivalu Anifilm), ale také v zahraničí.

Přední hudební redaktor BBC Charlie Gillett debut zařadil mezi nejlepší desky roku 2009, čtrnáctiskladové album také dvojici Dva pomohlo na 34. místo z 850 nominovaných kapel v respektovaném žebříčku Wcme.

Duo užívá při koncertech nástroje z řad klasických, avšak rovněž se dostávají ke slovu pomůcky méně tradiční. Jaké, to už se nechte překvapit sami. Vystoupení často doprovází originální meotarová projekce výtvarnic Magdalény Hrubé a Markéty Lisé.

Ochutnávka ambientu z Brna

Dalším kuchařem, který nám sobotu v Artu zpříjemní hudebně–alternativní hody, bude také duo. Fiordmoss je projekt Petry Hermanové a Romana Přikryla, dvou studentů brněnské fakulty výtvarných umění. Koncertní zkušenosti nabrali zejména v České republice, ale znají je posluchači např. i na Slovensku.

Dělali předkapelu skupině Midi Lidi na vybraných koncertech Bubáks Tour, hráli s polskými Digit All Love či uspořádali sólový trojkoncert v rámci Muzejní noci v Moravské galerii v Brně. Vystoupili v pořadu Události v kultuře na ČT a o něco později také jako hudební host nočního pořadu Hotel Insomnia tamtéž.

V prosinci loňského roku vypustili do světa nové EP s názvem Gliese. V jejich podání nás čeká hudební zážitek podkreslený silnou vrstvou elektra a ambientu.

Dvojkoncert představitelů alternativní hudební scény Fiordmoss a Dva hostí opavský klub Art v sobotu 26. února od dvaceti hodin.