Vernisáž výstavy se uskuteční dnes (ve středu 10. srpna) v šestnáct hodin.
„Na vernisáži o svém projektu pohovoří oba autoři výstavy a slovo dostane také ředitel Slezského zemského muzea v Opavě Antonín Šimčík,” upřesnila Romana Talačová, manažerka muzea pro média. Návštěvníkům výstavy se naskytne neopakovatelný zážitek, při kterém vedle sebe uvidí živé stromy a miliony let staré fosilie.
Kdo by si také dnes dokázal představit, že Ostrava byla ve třetihorách na břehu moře, které se sem rozšířilo ze severu přes území Polska a v jednom období se pod hladinou moře nacházela celá Morava, která byla zaplavována z Rakouska. Pak moře ustoupilo a zůstalo jen na Ostravsku, Opavsku a jižní Moravě.
Nová výstava představuje jedno z důležitých období ve vývoji naší planety, které začalo již před 65,5 milionem let. Je to mimochodem období mladších třetihor, kterému vděčíme za hnědé uhlí. Krajinu České republiky byste poznali jen stěží. Kromě spousty jezer a močálů s krokodýly zde vznikala i řada činných sopek.
Na území Moravy a Slezska se nacházelo moře plné měkkýšů, ale i obrovských žraloků, jejichž schránky a zuby můžeme najít na jižní Moravě. Menilit – vrstevnatá usazená hornina – dodnes zachoval zkameněliny ryb, z nichž některé měly světelné orgány, které jim usnadňovaly cestu tmavým dnem hlubokého moře.
V této bouřlivé době začalo vznikat mnoho nových druhů savců a ptáků. Na souši se procházeli například obrovití nosorožci vysocí přes pět metrů společně s mohutnými nelétavými ptáky. Potkali bychom zde i prasata, želvy nebo téměř dvoumetrové býložravce zvané chalikotéria, jejichž přední končetiny byly delší než zadní.
Nádherné lesy v blízkosti jezer a močálů nabízely útočiště a potravu i nejmohutnějším savcům ve třetihorách – mastodontům, podobným dnešním slonům. Velcí i malí návštěvníci se tak mohou těšit na zajímavou prohlídku světem třetihor. Naskytne se jim jedinečná příležitost vidět preparát obrovského aligátora nebo lebky slona, hrocha, nosorožce či medvěda.
K vidění bude také jedenácticentimetrový zub žraloka a kompletní kostry zkamenělých žab. Sbírku fosilií zpestří malá kolekce žraločích čelistí a velká kolekce exotických mlžů a plžů. Ze sbírek Slezského zemského muzea budou rovněž prezentovány reprodukce obrazových paleontologických rekonstrukcí Karla Macha, Jiřího Svobody a Petra Modlitby i originální obraz Zdeňka Buriana.
Součástí výstavy je i třetihorní naučná stezka arboretem, na níž si zájemci mohou prohlédnout rostliny, které na Zemi existují od třetihor až dodnes.
Jaroslava Malá