Vyvrcholením programu bylo předání Ceny Petra Bezruče, která je bienální formou udělovaná za mimořádný kulturní přínos. Letos ocenění z rukou primátora Radima Křupaly (ČSSD) převzal operní a operetní pěvec, moderátor kulturních akcí a hybná část opavské kultury Evžen Trupar.

Jeho volba plně koresponduje s letošní festivalovou náplní Člověk mezi uměním a vědou, protože laureát splňuje v podstatě obojí.

Aby nevyšel ze cviku, odmoderoval hned na místě velmi zdařilé vystoupení sólistů opery Slezského divadla Terezy Kavecké a Juraje Nociara. Přítomní diváci dali Evženu Truparovi na závěr svou přízeň najevo dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Podařilo se jim téměř nemožné protagonistu dojmout. Umělec, vždy sršící optimismem a dobrou náladou, dojetí skrýt nedokázal a snad ani nechtěl.. „Cena je krásnou tečkou za mými dosavadními aktivitami. Jen doufám, že ne definitivní," nezapřel Evžen Trupar smysl pro humor.

Kromě nadšeného publika mu za jeho profesní i osobní zásluhy upřímně poděkovali také kolegové a známí. Po programu si přítomní mohli v Domě umění prohlédnout výstavy obrazů.