Hra vznikla roku 2004 bezprostředně po bombovém atentátu v madridských nádražích. Tuto událost divákům přiblíží matka, manželka a milenka muže, který při výbuchu přišel o život.

Jejich osudy se prolnou stejně jako osudy dalších dvou žen. Aktuální téma je mementem a současně i výzvou k přemýšlení o terorismu a nesmyslném zabíjení. Inscenaci přeložila Šárka Valverde a režie byla svěřena Janě Janěkové, která má s díly španělské dramatičky zkušenost už její hrou Noci letmých lásek.

Na scéně a v kostýmech Aleny Schäferové ztvární matku hostující Ludmila Štědrá, manželku Hana Vaňková a milenku Hana Briešťanská. Rumunkou Irinou bude Kamila Srubková a ošetřovatelku Julii představí Sabina Muchová.

Slavnostní premiéry se v opavském divadle zúčastní sama autorka, která bude mít 18. ledna ještě besedu o své tvorbě v Praze. Třiapadesátiletá Paloma Pedrero patří nejen mezi nejvýznamnější současné španělské dramatičky, ale je řazena k nejprestižnějším španělským autorům divadelních her vůbec.

Vystudovala sice sociální antropologii, ale zlákalo ji divadlo. Začínala jako velmi mladá herečka v nezávislém divadle, ale role se jí moc nelíbily a proto začala psát sama divadelní hry. Napsala jich přes třicet, byly přeloženy do mnoha jazyků a hrály se na mnoha světových jevištích.

Některé také režírovala. Je držitelkou řady ocenění, píše novinové články, přednáší, v dobrovolném dramatickém kurzu vyučuje bezdomovce a je angažovaná v Asociaci divadelních autorů Španělska.