Pod inscenací je jako výtvarník scény i kostýmů a rovněž jako režisér podepsaný Rostislav Pospíšil. Navrženou scénou zmenšil jevištní plochu na komorní prostor a zajímavý nápad měl s výstupy hudebního klauna na forbíně při přestavbách.

Herce si vybral převážně z „první ligy“, ale k maximálnímu rozvinutí schopností jim všechny příležitosti už neposkytl. Hlavně první část hry je výrazně statická. Dva až tři debatující herci, pasivně stojící vedle sebe, nejsou pro publikum to nejlepší řešení. Pokud to trvá dlouho, a v Cestě kolem světa bohužel trvá, diváci se začínají nudit.

Účinkující jsou v tom nevinně, protože dělají všechno, co jim nastavené mantinely dovolují. Platí to hlavně o Jakubu Stránském, který s příjemnou hravostí ukazuje pomstychtivého Corsicana jako sice uraženého, ale spravedlivého člověka. Ani Michal Stalmach nezůstává lstivému policejnímu agentovi Fixovi nic dlužný a předvádí ho s lehkostí i nadhledem.

Volbu Martina Táborského do ústřední postavy Philease Fogga by autor režisérovi zaručeně schválil. Plynule zvládá přerod koženého suchara bez smyslu pro humor do člověka schopného projevit city. Komediální parketu v opavském divadle má už Martin Valouch obsazenou a své postavy po ní vede bez křečovité snahy o humor. To platí též o sluhovi Passepartoutovi, který vsadil na špatného koně a místo vytouženého klidu zažívá nežádoucí dobrodružství.

V menších rolích zaujme Daniel Volný, který se v komediích též dobře zabydluje, a dá se říci, že se v tomto žánru našel.

V inscenaci je sympatická komediální poloha postav, která divákům nevnucuje smích za každou cenu. Rozepisovat se o přispění Kostase Zerdaloglu v jednotlivých epizodách je zbytečné, protože herec dokonale zvládá každou postavu.

Nová posila činoherního souboru Tereza Starostková svůj individuální projev zatím ještě hledá a je to znát. Indická vdova Aouda vyznívá v jejím podání dost nevýrazně – nehřeje ani nestudí. Pozor by si měla dát i na hlasový projev. Často drmolí a není jí rozumět. Diváci chtějí vědět, o čem je na jevišti řeč a nedá se čekat, že by názor změnili.

Reprízám by celkově slušel rychlejší spád a víc akčnosti v pohybu. (V tomto směru vyčnívá dynamicky pojatá cesta džunglí.) Pokud se to podaří, bude mít komedie spokojené diváky všech věkových kategorií.

Jules Verne: Cesta kolem světa za 80 dní. Překlad: Antonín Pulda. Scéna, kostýmy a režie: Rostislav Pospíšil, hudba: Zdeněk Kluka. Premiéra 15. ledna