Premiéru uvede Slezské divadlo v neděli 18. září v 19 hodin.

Základním principem této hry je divadlo na divadle, kde herci hrají herce a v tomto případě budou hrát přímo sami sebe. Diváci budou přímými svědky zrodu netradiční inscenace a uvidí, jak se herci během zkoušení proměňují v určené postavy. Poznají každodenní problémy divadelního provozu s napjatými nervy i vypjatými emocemi, tvůrčí zápal a prášky na bolesti všeho druhu. Prostě všechno, co běžně zůstává za oponou.

„V divadelním provozu se stovky minitragédií i komedií odehrávají takřka denně a o zábavu nebývá nouze. Sám Mistr Shakespeare však napsal: Konec dobrý, všechno dobré. A tak snad také naše premiéra dopadne před oponou i za oponou šťastně,“ věří autor komedie Roman Grossmann.

Pod jeho režijním vedením vystoupí členové činoherního souboru Hana Vaňková, Kamila Srubková, Sabina Muchová, Martin Táborský, Michal Stalmach, Daniel Volný, Martin Valouch s hostujícím Emanuelem Křenkem sami za sebe. O postavu Šéfky se podělí hostující Šárka Vykydalová s Petrou Kocmanovou, Režisérku ztvární rovněž hostující Drahomíra Hofmanová a Inspicienta si s chutí zahraje inspicient Miroslav Neborovský.

Scénu i kostýmy navrhla Sylva Marková.

Jitka Hrušková

V neděli se předává cena Opavská Thálie

Opět po roce dostane divadelní cena Opavská Thálie nového nositele. Cena, která je určena pro stálé členy uměleckých souborů Slezského divadla v Opavě a o jejíž vznik se zasloužili nejvíce bývalí opavští herci manželé Klazarovi, bude letos opět udělována v rámci festivalu Bezručova Opava. Stane se tak tradičně na jevišti opavského divadla, a to již tuto neděli 18. září v devatenáct hodin.

Kromě diplomu je součástí Opavské Thálie rovněž finanční odměna a památeční umělecké dílo z ateliéru opavské výtvarnice Chráskové. O novém držiteli ceny rozhoduje několikačlenná komise složená ze zástupců opavských institucí, které divadelní kulturu ve městě ovlivňují. To znamená, že kromě porotců ze samotného města a Slezského divadla budou v komisi zastoupeny také Slezská univerzita, Slezské zemské muzeum, Církevní konzervatoř a sponzor opavského divadla firma Ferram.

Celou organizaci ceny pak zaštiťuje a garantuje Matice slezská. Cena se uděluje vždy za uzavřenou divadelní sezonu. Byla věnována už deseti umělcům působícím v Opavě. Jedinou výjimku tvořilo mimořádné udělení ceny manželům Klazarovým in memoriam za zásluhy.

Tomáš Pustka