„Součástí titulu je výlet do New Yorku na podzim letošního roku. Tam dokonce dostaneme deset tanečních lekcí v jednom z největších tanečních center na světě Broadway Dance Center,“ říká s nadšením Daniela Riesová.

Danielo, získat titul Choreograf roku je obrovský úspěch. Jak jste se na to připravovala?

Já jsem absolutně nečekala, že se mi titul podaří získat. Vlastně jsem o něj ani neusilovala. Pro jeho získání musí člověk absolvovat všechny soutěže – regionální, Moravu i mistrovství ČR. Během toho sbírá body za úspěchy svých svěřenců. Podmínkou je také, aby aspoň jedna skupina daného choreografa vyhrála první místo na mistrovství ČR. Nám se to podařilo poslední den, kdy jsme zvítězili s formací, která se nazývá produkce.

To je choreografie, kde mají zastoupení všechny věkové kategorie. Celkově se jednalo o padesát tanečníků, pro které jsem vytvořila sestavu s názvem The Bridge of Life. Disco sestavy běžně nemají nějakou myšlenku, ale já jsem chtěla, aby tahle měla hloubku. Je tedy o životě, jak je vše pomíjivé, jak peníze a úspěch nestačí ke štěstí. Nejvíc mě potěšila reakce maminek tanečnic, které říkaly, že je to opravdu chytilo za srdce.

Jednou z odměn, které titul Choreograf roku přináší, je i cesta za oceán do New Yorku. Těšíte se?

Určitě je to pro mě další splněný sen. Mé mezníky v podobě výher všelijakých soutěží a zasedání v porotě jsem si již splnila. Letos jsem dokonce seděla v porotě jak pro organizaci Czech Dance Organization, tak pro Taneční skupinu roku, což jsou dvě největší taneční organizace v Česku. Byla jsem takto porotcovat i na Slovensku.

Do New Yorku se strašně těším, i když jsem lehce nervózní. Nikdy jsem takhle daleko nebyla. Máme naplánovaný program i s volným časem, kdy si můžeme projít město. Součástí je i deset tanečních lekcí v jednom z největších tanečních center na světě Broadway Dance Center.

Takové vycestování do Ameriky může přinést spoustu nových příležitostí. Jaké máte plány do budoucna?
Já doufám, že mi to především dá další inspiraci a sama jsem strašně zvědavá, co bude dál. Tento rok jsem začala cítit, že bych potřebovala nějaký nový náboj. Myslím, že New York přišel v ten nejlepší čas, a doufám, že mě tato zkušenost někam posune. Momentálně máme pobočky v Opavě, Krnově, Ostravě a Kozmicích a na ty se hodlám zaměřit.

Chci, aby co nejlépe fungovaly. Rozšiřování mimo Moravskoslezský kraj prozatím neplánuji, i když nikdy neříkám nikdy. Nadcházející rok bych se ráda věnovala více sobě. Přeci jenom posledních deset let jsem Dance4Life dávala úplně všechno. Někdy mi přišlo, že jsem ani nežila. Já si vždycky říkám, když se mi něco podaří, že už není nic lepšího, čeho bych mohla dosáhnout.

Pokaždé ovšem přijde nějaký nový úspěch. Netuším, co život přinese. Do pěti let bych ještě určitě chtěla získat mezinárodní licenci porotce od International Dance Organization.

Jezdíte po mezinárodních soutěžích, takže vidíte, jak k tanci přistupují v ostatních státech. Je něco, v čem kupříkladu Česká republika vyniká?

Česká republika má v Evropě v taneční sféře skvělé jméno. Řekla bych, že vynikáme mezi všemi ostatními státy především tím, že se u tance zaměřujeme na cit a estetiku. V ostatních státech dřou, ať mají co nejlepší techniku. Nakonec jsou pak všichni spíše jako cvičené opičky. Kdežto my se snažíme, ať to ty děti baví, ať do toho můžou dát něco ze sebe.

Ráda svým malým tanečníkům jen pustím hudbu a nechám je improvizovat. Chci, aby mohli být kreativní a tanec si užívali. I v trénování mám absolutně odlišný přístup než kupříkladu trenéři z Ruska či Ukrajiny. Já to dělám pro své tanečníky. To je pro mě to největší naplnění. Práce s dětmi je můj život.

Nepotřebuji tituly, i když jsou krásné, nikdy jsem tolik úspěchů ani neplánovala. Pro mě je hlavní, ať děti mohou tančit, když chtějí, ať je to baví, dělají to rády a jsou šťastné.

Vizitka Daniely Raisové

Třicetiletá Daniela Riesová pochází z Krnova a před deseti lety založila taneční školu Dance4Life v Opavě. Sama v dětství neměla ambice být tanečnicí. Až ve třinácti letech ji nadchlo disco a začala se mu věnovat. V šestnácti letech složila svou první choreografii. Její taneční škola sklízí jeden úspěch za druhým, stejně jako Daniela Riesová. Zasedá v porotách největších českých tanečních soutěží a letos získala titul Choreograf roku. Díky tomu se v září podívá do New Yorku, kde si zatančí v prestižním Broadway Dance Center.

Elika Pavlíková