Již od roku 1999 se statutární město Opava pravidelně připojuje k hudebním oslavám nazvaným Evropský svátek hudby. Jedenadvacátý červen byl oficiálně vyhlášen Dnem hudebníků v roce 1981 Jackem Langem, tehdejším ministrem kultury Francouzské republiky. Od té doby většina evropských zemí vítá letní slunovrat nekomerčními hudebními festivaly, které podporují a rozvíjí myšlenku jednotné kulturní Evropy a porozumění mezi ostatními zeměmi bez ohledu na jazykové a demografické bariéry a hudba je k naplnění této myšlenky, jako nejspolehlivější a nejkrásnější mezinárodní jazyk, přímo předurčena.

Kapela HelpnessV rámci tohoto svátku jde hudba za lidmi na veřejná prostranství – na náměstí či do parků a zahrad. Ve čtvrtek 21. června bude Evropský svátek hudby spojen se Svátkem květin. Středisko volného času a Areka za podpory statutárního města Opavy připravily den plný hudby–na Dolním náměstí vystoupí od 9 do 17 hodin cimbálové muziky, dechový orchestr, bubenický orchestr, pěvecké sbory, folklorní soubory.

Samotný Svátek květin nabídne malý květinový trh. Ve stáncích si budete moci vybrat sazenice květinek, bylinek i zeleniny, ale také vazby, keramiku nebo perníčky. Pro děti jsou připraveny také soutěže a vědomostní testy.

Pátek 22. června bude v době od 18 do 24 hodin patřit rockovým muzikantům.

Opět v prostorách Dolního náměstí vystoupí bubenický orchestr Ivo Samiece Boris a hudební skupiny Helpness, Still-Born (Německo), Jolly Joker and The Plastic Beatles of The Universe (Praha) a JamesHaries(Anglie).