Jejich účast finančně podpořilo Statutární město Opava. Festival pod záštitou Ministerstva kultury a sportu Bosny a Hercegoviny pořádalo Sdružení pro děti a mládež Nominat. Kromě domácích dětských folklorních souborů a už zmíněného opavského se ho zúčastnily též soubory z Polska, Slovenska, Turecka, Makedonie, Černé Hory, Bulharska a Ukrajiny.

Opavské folklorní děti na festivalu v Sarajevu.Opavské folklorní děti na festivalu v Sarajevu.Zdroj: se svolením Střediska volného času Opava

Opavský dětský folklorní soubor Úsměv má dlouhou tradici. Vznikl jako první dětský folklorní kolektiv na Opavském Slezsku roku 1978 při Domu dětí a mládeže,. Jeho zakladateli a vedoucími byli manželé Jan a Olga Wajdovi, kteří ho vedli až do roku 1998 a v současné době jsou jeho vedoucími Olga Wajdová se Soňou Wenzelovou.

Pony Express má v Opavě dlouhou tradici.
Buffalo Bill a spol. se blíží, Dolní náměstí připomene romantiku Divokého západu

Soubor Úsměv se zabývá prezentací lidového umění z regionu Opavského Slezska,vystupuje v rekonstruovaných krojích z okolí Opavy a spolupracuje s odborníky, kteří se tímto regionem zabývali a zabývají. Při vystoupeních mladé tanečníky doprovází především cimbálová muzika opavské ZUŠ V. Kálika pod vedením Romana Kubaly a příležitostně cimbálová muzika Gizdi.Soubor Úsměv má za sebou vystoupení na různých festivalech a přehlídkách doma i v zahraničí. Znají ho například festivaloví diváci ve Strážnici, v Rožnově pod Radhoštěm, Luhačovicích, Dolní Lomné, Ostravě, v Kroměříži, Zábřehu na Moravě nebo v Jihlavě, v Dánsku, Chorvatsku, Polsku, Rakousku nebo Litvě. Jeho zřizovatelem je opavské Středisko volného času.

V Hlučíně se konaly pivní pivní slavnosti.
Pivní slavnosti v Hlučíně. Milovníci pěnivého moku měli z čeho vybírat

Cimbálové muziky mají v opavské ZUŠ rovněž dlouholetou tradici. V roce 1973 je založil vynikající hudebník, dlouholetý primáš a zapálený cimbálista Štěpán Kotek, Pro opavský region vychoval celou řadu muzikantů, kteří teď navazují na jeho práci v oblasti slezského folklóru a podílejí se aktivně na kulturním dění města. V současné době vychovává děti v opavských cimbálovkách ve třech věkových kategoriích učitel opavské ZUŠ a primáš cimbálové muziky Opavští hudci Roman Kubala.