Premiéra se pod záštitou biskupa ostravsko-opavské diecéze Mons. Františka Václava Lobkowicze a primátora města Opavy Zdeňka Jiráska uskutečnila v neděli 6. listopadu v bývalém kostele sv. Václava v Opavě.
Komu utekla, nemusí být smutný. Následovat bude několik dalších koncertů v městech a obcích regionu. 11. listopadu v 17 hodin to bude v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích, 8. prosince v 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále a 9. prosince od 17 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Kravařích.
Projekt začal vznikat již letos na jaře. Tehdy oslovil univerzitní sbor dirigent Slezského divadla Jan Snítil a navrhl u příležitosti dvoustého výročí narození Franze Liszta nastudovat a provést jeho nepříliš známé, ale o to krásnější oratorium Christus. „Velice nás potěšilo, že pan dirigent oslovil právě náš sbor, neboť měl také nabídky jiných vynikajících pěveckých těles. Přestože jsme do spolupráce vstupovali se záměrem nastudovat celé tříhodinové oratorium, z čehož sborový part trvá přibližně hodinu, přivítali jsme jeho pozdější rozhodnutí provést pouze vánoční část tohoto náročného díla," říká k začátku spolupráce sbormistryně Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity Vladimíra Vašinková.
Univerzitní sbor začal spolu s divadlem zkoušet z třídílného díla první část – Vánoční oratorium. Tato část má pět skladeb, z toho pouze dvě vokálně-instrumentální. Jak už napovídá název, podává příběh Kristova narození. Zde si můžeme poslechnout hlavní sborové číslo Stabat Mater Speciosa, údajně jedno z pouhých dvou zhudebnění tohoto starého latinského hymnu, který tvoří radostný protipól mnohem známějšího Stabat Mater Dolorosa.
Celé Lizstovo dílo má tři části a jeho kompletní provedení trvá, jak už je zmíněno výše, něco přes tři hodiny. Liszt ho psal s většími či menšími pauzami téměř čtyři roky (1862–1866). Poprvé jej vcelku uvedl ve výmarském protestantském chrámu o dalších šest let později. Během historie se provádělo velmi sporadicky nebo po částech.
Ještě za Lisztova života jej v Petrohradě uvedl Rimskij-Korsakov, a když se velikáni sešli osobně, svěřil se Korsakov s drobným „vylepšením“. Když jeho sbor intonačně klesal, varhaník dokázal pohotově reagovat a aktuálně upravoval tóninu. Na to prý Liszt s potěšením kvitoval: „Ano, my ve Výmaru to děláme také tak.“
Představení diriguje Jan Snítil a účinkuje v něm sbor a orchestr Slezského divadla Opava se sbormistryní Kremenou Pešakovou, která rovněž hraje na varhany, a Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě se sbormistryní Vladimírou Vašinkovou.