Vás, ženy, líbám tak rád. To je jedna ze známých a oblíbených árií slavného Paganiniho, kterou mu do úst vložili libretisté Paul Knepler s Bélou Jenbachem na hudbu Franze Lehára. Autoři v námětu volně zpracovali začátek kariéry slavného italského houslisty Niccola Paganiniho z doby jeho pobytu v městě Lucca.

Charismatický umělec tam udržoval poměr s kněžnou Annou Elisou Bonaparte, sestrou císaře Napoleona. Svou vášeň nezaměřil slavný hudebník pouze na ženy, ale také na karban a jeho povaha se zjevem způsobila, že byl ve společnosti občas dokonce považován za ďábla.

Operní soubor Slezského divadla uvede premiéru operety Paganini v neděli 16. října na scéně Jaroslava Milfajta a v kostýmech Romana Šolce. Režisérka Jana Andělová-Pletichová svěřila titulní postavu Michalu Pavlu Vojtovi v alternaci s hostujícím Milanem Vlčkem. Jeho historickou milenku Annu Elisu ztvární Katarína Jorda Kramolišová s hostujícími Janou Borkovou a Markétou Panskou.

Jejím knížecím manželem bude Alexandr Vovk a Napoleonovým generálem budou střídavě Dalibor Hrda a Peter Soós. O impresária se podělí Evžen Trupar s činohercem Martinem Táborským, hostinskou Coralinu ztvární Šárka Maršálová nebo Zdenka Mervová. Pravé operetní uvolnění s nezbytným humorem vnášejí do inscenace operní primadona Bella Giretti v podání Ilony Kaplové nebo Terezy Kavecké a Zdeněk Kapl a hostující Juraj Nociar jako komoří Giacomo Pimpinelli.

Divadelní orchestr povede Jan Mládek, choreografii vytvořil Jiří Horák.

Slavný Niccolo Paganini a skladatel Franz Lehár

Italský houslový virtuos Niccolo Paganini se narodil 27. října 1782 v Janově a poprvé vystoupil ve svých jedenácti letech. Procestoval Evropu a na koncertech měl pokaždé obrovský úspěch. Jeho hra mívala na posluchače až magický účinek. Rozvinul v ní smyčcovou techniku, rozšířil výrazové prostředky o nové dvoj- až čtyřhmaty, flažolety a pizzicato levou rukou. Neobvyklým využitím strun dosahoval zvláštního tónového zabarvení.

Jeho hudební sláva byla vykoupená soukromými problémy se zdravím. Celý život ho sužovaly různé nemoci a k dovršení všeho se ještě nakazil syfilidou, na kterou zemřel 27. května 1840 v Nice ve věku osmapadesáti let.

Rakouský skladatel Franz Lehár se narodil 30. dubna 1870 v Maďarsku a po rodičích dostal do vínku maďarský i moravský původ. Jeho otec byl armádním kapelníkem s kořeny v Zábřehu na Moravě, matka pocházela z rodiny pomaďarštěných přistěhovalců z Meklenburska. Studoval hru na housle a skladatelství na pražské konzervatoři a po radě Antonína Dvořáka se věnoval jen komponování.

Proslulost mu zajistily operety, z nichž k nejznámějším patří kromě Paganiniho také Veselá vdova, Carevič, Země úsměvů a Giuditta. Zemřel 24. října 1948 v Rakousku ve věku osmasedmdesáti let.