Narodil se 26. února 1921 ve Frenštátě pod Radhoštěm a po gymnáziu vystudoval divadelní umění na pražské konzervatoři. Profesní dráhu nastoupil hned po škole u herecké společnosti, ale brzy ho čekala nechtěná role v totálním nasazení.

Po válce přišel do opavského divadla, kde pobyl dvě sezony jako herec a herec–režisér. Roku 1947 zamířil na jednu sezonu do Slovenského komorného divadla a do roku 1954 pak působil v ostravském divadle. Další sezona ho zastihla už jako uměleckého ředitele v mladoboleslavském divadle, odkud přešel jako umělecký šéf a dramaturg do šumperského divadla a pobyl v něm do roku 1962.

V letech 1962 až 1964 působil jako hlavní dramaturg opavského divadla a v letech 1964 až 1969 byl ve stejné funkci zaměstnaný v příbramském divadle. Následoval nový a už konečný návrat do opavského divadla, kde jako dramaturg a pět let i šéf činohry působil až do roku 1990, kdy přijal funkci důchodce.

Během své profesní doby poznal hodně divadel a je uznávaným znalcem divadelní historie. O divadlech v Moravskoslezském kraji už vydal několik publikací. Jeho poslední knížka s názvem Výstřelky divadelních pokušitelů, obsahující veselé příhody z představení, na vydání teprve čeká.

„Vydávání knih je hlavně o penězích, a proto na ni potřebuji získat nějakého sponzora,“ vysvětluje Miloš Zbavitel. Vsoučasné době má trochu problémy se zdravím a do divadla chodit nemůže, ale před dvěma lety byl ještě jeho věrným divákem.

„Dnes je divadlo trochu jiné, než jsme dělávali my. Připouštím však, že mladí herci i režiséři mají právo na svůj názor,“ míní Miloš Zbavitel s určitou nostalgií. Úctyhodné kulaté životního výročí jistě oslaví v pohodě s lidmi, které má rád.