Duende vznikla v roce 2004 a zakládajícími členy byla dvojice kytaristů Tomislav Zvardoň a Kamil Bukověcký. Druhý jmenovaný však už ve formaci nepůsobí, když se s ní v roce 2006 rozloučil a šel svou cestou.

Nyní tvoří těleso kvintet profesionálních hudebníků, kteří působí v předních projektech české hudební scény. Základními členy jsou Alenka Průchová, Tomislav Zvardoň, Jan Karez, Eva Holická a Marian Petržela. Při opavském koncertu se však mohou těšit fanoušci i na Víta Pospíšila, který by měl u této příležitosti hostovat u Duende jako klávesista.

V autorské hudbě kytaristy Tomislava Zvardoně se mísí prvky jazzu, latiny, popu, rocku a ethno hudby z celého světa. Duende má za sebou singl Can’t Swear (2007) a debutové album CD Za Branou (2008). Na podzim roku 2009 vydala kapela své druhé CD New Words In The Dictionary, na kterém zpívá finalistka gruzínské soutěže Georgian Idol Ketevan Tughushi.

S projektem Duende se v současné době můžeme setkávat rovněž na pódiích mnoha klubů a festivalů nejen v České republice, jako jsou mezinárodní festival Colours of Ostrava, Trutnov Open Air Festival a další.