Nová sezona bude oficiálně zahájena toto pondělí 25. srpna setkáním v hledišti Slezského divadla. Zaměstnanci se při něm dozvědí také některé novinky, například o dalším postupu v přípravě rekonstrukce nebo o změně ve vedení činohry. Dosavadní šéf činohry Zdeněk Černín ve funkci skončil a vedením souboru byla v nové sezoně pověřena současná dramaturgyně Blanka Fišerová.

Činoherní repertoár obsadí Shakespeare

Zdeněk Černín v divadle zůstane jako režisér některých inscenací a na jiné tituly vybere vhodné hostující režiséry. Budou to lidé, kteří si rozumějí se Shakespearem, protože jeho dílům je věnován celý činoherní repertoár. Jde o experiment, jehož výsledek je plně na divácích.

„Projektem chceme tohoto proslulého autora přiblížit v různých podobách. Každá bude mít režiséra, který ji pojme ze svého pohledu a vtiskne jí osobitou náplň. Shakespearova díla navíc umožní zapojení všech členů souboru včetně komparzu,“ říká k záměru divadla jeho ředitel Jindřich Pasker. Výhodou je i scéna, kterou bude možno v jednotlivých titulech pouze obměňovat.

Divadlo chce hrát i v jiných prostorách

Impulz k tomu dala inscenace Marie Stuartovna, uvedená v kostele sv. Václava. Diváky byla přijata tak nadšeně, že tam bude 19. září opakována. Některá Shakespearova díla chtějí divadelníci odehrát také na místech, kudy v Opavě procházela historie. Do úvahy padá kromě už prověřeného kostela sv. Václava i výstavní budova Slezského zemského muzea, Dům kultury Petra Bezruče nebo minoritský klášter. V tomto směru byla jednání už zahájena.

Potěšitelné je, že zájem o předplatné stoupá hlavně u mladých diváků. „Od nové sezony proto rozšiřujeme předplatitelské skupiny o další studentskou,“ říká Jindřich Pasker. Současně konstatuje, že opavské divadlo je z ekonomického pohledu už trvale ziskové.

Rekonstrukce zmodernizuje technické zázemí

Podle současného předpokladu by o prázdninách 2010 mělo technické zařízení Slezského divadla projít celkovou rekonstrukcí. Dotkne se mimo jiné zvukové i osvětlovací techniky, výměny jevištní točny a dosud ruční obsluha bude automatizovaná. Zahrnout by měla také klimatizaci, která divákům v horkém počasí konečně umožní nerušené sledování inscenací bez obav z kolapsu. Vyloučena není ani výměna sedadel v hledišti.

Rekonstrukce, kterou zastupitelé schválili na svém červencovém jednání, je součástí integrovaného plánu rozvoje statutárního města Opavy v části Přitažlivé město a náklady budou částečně pokryty z dotačních zdrojů.

Primátor vrátí divadlu půjčený klíč

Na posledním představení v závěru loňské sezony zamkl ředitel Pasker symbolicky oponu a klíč k ní předal primátorovi Zbyňku Stanjurovi k opatrování během prázdnin. Primátor by ho měl divadlu vrátit v neděli 7. září, aby opona mohla být zase odemčena pro činoherní premiéru komedie Jak se vám líbí. Současně si jeden laureát z činohry a jeden z opery převezme cenu Opavská Thálie, udělenou za sezonu 2007/2008.

Po skončení slavnostního aktu se opona po dvouměsíčním zahálení opět zvedne a otevře prostor krásné Rosalindě, která je okolnostmi přinucena vydávat se za muže. Jeviště zaplní i další postavy příběhu, který William Shakespeare umístil převážně do tajemného Ardenského lesa.