Svébytný pohled zaměřila v knize Nenápadný půvab Slezska na jednu z nejmenších obcí České republiky - Rohov, nacházející se poblíž Strahovic a Sudic na Hlučínsku.
Svůj zájem upřela nejen na dějiny vesničky, přičemž ty starší jsou vzhledem ke ztrátě prvních kronik autorkou tvořeny často jen na základě pověstí a mýtů, u novějších uvádí přesné zdroje a citace z nich, ty pak teprve rozvádí v příběhy využívající autorské licence.
Kniha však není ani v kapitolách z novějších dějin zdaleka dílem faktografickým. Historické zdroje jsou pro Evu Tvrdou povětšinou východiskem pro fabulaci zajímavých příběhů Rohovských, u nedávnějších událostí se již z pochopitelných důvodů více přiklání k faktům.
Pozornost věnuje autorka i některým architektonickým zvláštnostem či unikátům, ať už je to nevšední bazilika svatého Jana Křtitele v Sudicích, kopírující ve zmenšené podobě Dóm v Kolíně nad Rýnem, spisovatelka ale nezapomíná ani na drobné stavby, i hospodářské, typické pro Hlučínsko, například takzvané srubky, malá hospodářská stavení pro bezpečné uchování zrnin, z nichž jeden, zvlášť půvabný, je součástí fotodokumentace knihy o Rohovu.
Eva Tvrdá nezapomíná na historické postavy s Rohovem spjaté, ať již z dob starších, či novějších. Před očima čtenáře se tak rozvíjí plastický obraz Rohova a zaniknuvší blízké tvrze Světlova, ale i blízkého okolí. Dílem Nenápadný půvab Slezska vznikla ne zcela obvyklá kniha, vzdávající poctu zdánlivě obyčejné vsi a jejím dějinám.
Knihu vydalo nakladatelství Littera Silesia letos v září, slavnostně ji pokřtila autorka za účasti rohovského starosty Daniela Procházky minulý týden v ostravském knihkupectví Academia.
„Vždy jsem se zajímala o zdánlivě prosté osudy obyčejných lidí z oblasti Hlučínska, regionu, jenž svými historickými událostmi přinášel místním nezvykle těžké osudy. Kniha Nenápadný půvab Slezska je nyní výsledkem mého zájmu o místní dějiny a příběhy obyvatel slezských obcí a samotného Hlučína,“ uvedla při křtu knihy Eva Tvrdá.
Starosta Procházka stručně doplnil několik historických údajů pár údajů: „Obec Rohov leží v nejsevernějším výběžku okresu u státních hranic s Polskem. První písemná zpráva pochází z roku 1349 a o obci Rohov se zmiňuje takzvaný opavský mostní rejstřík.
Po připojení k ČSR v roce 1920 byla u Rohova samota Podrohovčí a Lichnovského dvůr Světlovec. Od roku 1975 byl Rohov přičleněn k Sudicím, od roku 1990 je samostatnou obcí. V obci se dochoval roubený špýchar u č. 47 z konce 18. a 19. století, zajímavý historický statek č. p. 20 a návštěvníka zaujme kaple sv. Petra a Pavla v novodobém stylu.“
Autorské čtení z nové knihy Evy Tvrdé Nenápadný půvab Slezska se uskuteční ve čtvrtek od sedmnácti hodin v Zámeckém klubu Hlučín.
Jiří Šodek