Letošní ročník začne ve středu 2. června a program bude opravdu pestrý. Díky hradeckému patriotovi Bohuslavu Valuškovi a mladičkému estetikovi Miroslavu Malurovi byla na zámku instalována výstava Beethoven u nás a svolána konference československých hudebních vědců.

„Ti mimo jiné navrhli, aby se zámek stal místem hudebních soutěží. Vznikla tak tradice připomínající tvůrce, který letní sídlo Lichnovských dvakrát navštívil,“ uvedl organizátor soutěže Petr Hanousek.

Letošní 49. ročník soutěže přilákal nebývalé množství studentů z celého světa. Pořádajícímu sdružení Talent zaslalo přihlášky 116 studentů hry na violu a violoncello z Andorry, Černé Hory, Česka, Číny, Finska, Francie, Japonska, Koreje, Lotyšska, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Ruska, Řecka, Slovenska, Srbska, Španělska, Švýcarska, Turecka, USA a Velké Británie.

Mezinárodní poroty to nebudou mít vůbec jednoduché. „Soutěž je volně přístupná, můžete si tedy o úrovni mladých hudebníků udělat svůj obrázek sami. Každý den probíhá jedno postupové kolo,“ doplnil Hanousek.

Violoncellisté budou soutěžit od 5. do 7. června, violisté pak od 9. do 11. června. Pro veřejnost je připravena i řada dalších hudebních akcí. Ve středu 2. června se v Červeném zámku uskuteční Múziáda, což je celodenní koncertní přehlídka nejtalentovanějších žáků ZUŠ Moravskoslezského kraje.

Zahajovací večerní koncert se uskuteční v pátek 4. června v 18.30 hodin jako přidružená akce Janáčkova máje. Vystoupí vynikající violoncellové duo – otec a dcera Jiří a Dominika Hoškovi z Prahy. Oba svého času na Hradci úspěšně soutěžili.