V pátek se představilo v 17 hod. Kolo kolo mlýnský, underground z Opavy. Dále vystoupily Insane (Opava) a Ladě (Opava – Brno – Praha). Nejvýraznější, a asi nejočekávanější kapelou pátečního večera byla opavská formace Sonyk Bel, která má za sebou převážně klubové koncerty a několik CD, vydaných v neoficiální distribuci.

V létě 2006 vystoupili Sonyk Bel na Colours of Ostrava. Kapela se hrdě hlásí k rocku. Snaží se s určitou syrovostí prezentovat své pocity a ty předávat dále. Pořadatelé akce ovšem mysleli i na lidi, kteří nejsou zrovna příznivci rockové scény, a přichystali pro ně zajímavou klubovou scénu v Club 13.

Za mixážním pultem produkovali své beaty neúnavní a nezastavitelní DJs Pixie a Suki (Praha). Energický a našlapaný D’nB‘ se setkal s náležitou odezvou. Pixie, dá se říci, že nejlepší český D’n B‘ Dj a jeho umění nezklamalo. Pozadu nezůstal ani Suki. Tito pražští kouzelníci ukázali, že opravdu umí.

Potom se tančilo dál.

Mixovali C. Ux (Olomouc) a Djezzy (Praha). V sobotu vystoupila kapela Pan Tau (Opava) metaloví Helpness (Opava) a funky pop z Ostravy Windy. Po nich ovládla pódium zajímavá tvář české hudební scény Niceland z Prahy. Niceland tvoří písničkář Michal Motyčka s nepřehlédnutelným make–upem a pečlivě vybudovanou image podobnou stylu anglických rockerů, spolu s kapelou.

Tento úkaz objevila soutěž Coca – Cola Popstar. Martin Motyčka vystoupil na německém festivalu Highfield a doprovázel Kryštof na jeho turné.

Po něm následoval opavský Kofe-in, který má s Anglií, konkrétně s Londýnem, kde vystupoval, také co do činění. Kofe-in umí vytvořit velmi působivou atmosféru. Svůj repertoár umí vybrat a hlavně podat. Styly kombinuje velmi zdařile. Posluchač tak není přesycen směsicí stylů, ale může si vychutnat i texty, které hrají u Kofe-inů důležitou roli.

Na první pohled se může zdát, že na pódiu stojí jenom frontman Jan Kunze, který svým projevem náležitě ovládá publikum, ale na druhý zjistíte, že tato formace je velmi vyrovnaná. Každý v ní má své místo a to se odráží na výsledku, za který se určitě Kofe-in nemusí stydět. Posluchači, kterým nestačili na Festivalu 13, se na ně můžou dojet na podívat na letošní Colours of Ostrava.

Pro hodně nedočkavé, vystoupí na konci června v Kravařích na Rock festu. Club 13 pak večer rozpumpoval skapunk z Karviné Sakumprásk a punk’n’roll Degradace z Ostravy. Festival se vcelku vydařil a na to, že se konal první ročník, byla celkemhojná účast.

Výtěžek z akce poputuje do opavské organizace Elim, která spadá pod club Legal. Elim vznikl v roce 2002 a snaží se dětem a mladým nabídnout jak smysluplně využít svůj volný čas. Nabízí nesčetné aktivity a zároveň slouží i jako poradna pro lidi, které se ocitli v nouzi nebo životní krizi. Elim může fungovat jako první útočiště například pro ženy, které se staly oběťmi domácího násilí. V Elimu pracuje spousta dobrovolníků, kteří se podíleli na Festivalu 13.

(zuk)