Jeho existence byla takřka výhradně spojena s kinem Elektra, které ovšem bylo v roce 2007 uzavřeno. Následoval přesun do kina Mír, kde sídlí dosud.

„Elektra byla úžasné klubové kino s dlouholetou tradicí a příjemným interiérem, které promítalo filmy již od roku 1927,“ ohlédl se zpět jeden z členů výboru opavského filmového klubu Petr Rotrekl. Mír ovšem moderním trendům již nevyhovuje, protože má zastaralé promítací stroje a zvuk systému Dolby stereo. Některé novinky tedy ve slezské metropoli nemůžete vidět.

„Opavě chybí digitální kino. Moderně vybavená kina již promítají na digitálních promítacích strojích zajišťujících nejkvalitnější současnou obrazovou a zvukovou reprodukci, kterou my již dnes nejsme schopni zajistit,“ pokračoval.

Kino Mír se tak drží klasické projekce, jež ovšem má své nezpochybnitelné kouzlo: „Jsme takoví staromilci a vychutnáváme si onen magický zážitek z pětatřicetimilimetrových filmů na klasickém plátně. Nechceme filmy pouštět formou DVD.“

Funguje od roku 1959

V současnosti má opavský filmový klub na povel čtveřice lidí. Kromě Petra Rotrekla jde o jeho bratra Jaroslava, Jaroslavu Malou a předsedkyni Jitku Feikusovou. Bratrské duo Rotreklů se v této organizaci angažuje přibližně od začátku devadesátých let.

„Klub vznikl v roce 1959. Tenkrát ho vedli manželé Vojtovičovi. Pamatuji si, jak jsem do Elektry začal chodit někdy na konci šedesátých let a viděl některé exkluzivní snímky. Jmenuji třeba Žlutou ponorku,“ posunul se dále dramaturg mnoha opavských kulturních akcí, například i Bezručovy Opavy.

Nerušit, dospívám

Sezona ve filmovém klubu startuje v září a končí na začátku června. Čtyřčlenný výbor se vždy před novým ročníkem sejde a promýšlí program. Čerpá z archivu Asociace českých filmových klubů, ale i z nabídky všech ostatních filmových distributorů. „Snažíme se do Opavy dostat snímky, jež uspěly na tradičních světoznámých festivalech. Nabízíme filmy, kterým končí distribuční monopol, a také vytváříme zajímavé programové bloky,“ narážel Rotrekl na právě probíhající minicykly, jako například Co točí klasici, Film a literatura nebo Nerušit, dospívám.

Výše vstupného na jednotlivé filmy činí 60 až 70 korun. Promítá se vždy v pondělky a čtvrtky. Pokaždé za nejnižší cenu, kterou stanoví distributor. Pokud se vrátíme k již zmíněným cyklům, zmiňme právě Nerušit, dospívám, v jehož rámci je rozváděna problematika dospívání.

„Na konci října jsme ho zahájili filmem Děcka jsou v pohodě a v pondělí 14. listopadu například promítneme Jmenuji se Oliver Tate. O týden později pak pustíme i Lepší svět, což jsou další filmy tohoto cyklu,“ zakončil Petr Rotrekl.

Petr Dušek