Opava je považována za kulturní město. A jaká by to byla kultura bez filmu a filmového klubu?! Právě Opavský filmový klub právoplatně patří mezi důležité opavské kulturní složky a od pondělí bude slavit. Samozřejmě stylově - filmově.

I vy si můžete připomenout padesát let jeho trvání ve slezské metropoli. Slavnostní zahájení se koná v pondělí. Připravena bude filmová klasika Zlaté opojení s mistrem němého filmu Charliem Chaplinem. Projekce jednoho z nejslavnějších chaplinových snímků začne v 18 hodin a vstup je zdarma.

„Srdečně zveme všechny příznivce filmového umění, pro které je stále návštěva kina a velké plátno s projekcí krásného filmu opravdovým svátkem i životní potřebou,“ uvedl dramaturg kulturních akcí města Opavy Petr Rotrekl a doplnil:

„Také program týdne oslav odpovídá programové koncepci celého ročníku, v níž usilujeme o co největší pestrost.“

Opavský filmový klub byl založen manželi Vojtovičovými a vznikl v kině Elektra pod názvem Klub přátel filmového umění. Je možno jej zařadit jako jeden z nejstarších klubů v republice.

V osmdesátých letech udával styl klubu Jiří Siostrzonek, jenž se rovněž zasloužil o chod Filmového klubu mládeže, který nabízel filmy přemýšlivějším středoškolákům, a Klubu přátel sovětského filmu, takže lidé mohli zhlédnout kvalitní a zajímavé ruské, ukrajinské, azerbajdžánské a další snímky.

V období osmdesátých a na začátku devadesátých let pracovali ve filmovém klubu rovněž Jana Šromová a Ivo Stratil. V devadesátých letech se ujal vedení Miroslav Beinhauer.

Od roku 2000 se Opavského filmového klubu (OFK) ujali čtyři filmoví nadšenci – Jitka Feikusová, Jaroslava Malá, Jaroslav Rotrekl a Petr Rotrekl, kteří s filmovým klubem spolupracovali i v předchozích letech. Samozřejmostí byly a jsou lektorské úvody a na celou filmovou sezonu programový bulletin, který členové filmového klubu dostali vždy zdarma.

V posledních dvanácti letech byl OFK podporován grantem statutárního města Opavy. V září se promítají filmy v rámci festivalu Bezručova Opava a v dubnu v rámci festivalu Další břehy. Často se pořádaly rovněž besedy s filmovými tvůrci.

Filmový klub přivítal řadu významných hostů, např. Jiřího Krejčíka, Jana Špátu, Ivana Vyskočila, Drahomíru Vihanovou, Olgu Sommerovou, Danu Hábovou, Miloše Štědroně, Bohdana Slámu, Sašu Gedeona, Petra Zelenku, Miroslava Janka, Igora Chauna, Ctibora Turbu, Jana Bernarda, Jara Riháka, Otakára Schmidta či Eriku Hníkovou.