Letošní šedesátý pátý ročník je navíc opět spojen s festivalem Dětská Strážnice a vše začíná právě dnes.

Návštěvníky do Strážnice láká jedinečné spojení tradičního lidového folkloru z různých koutů země, neopakovatelná atmosféra a setkání s lidmi, kteří folklor mají opravdu rádi. Na téměř čtyři dny ožívá prostor strážnického parku a skanzenu i samotné město.

Také letos nepřijdou lidé o tradiční pořady, ve kterých se představí také zahraniční soubory, letos z Chile, Jordánska, Kanady, Mexika a Slovenska. Rovněž populární soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se uskuteční v sobotu.

„Soubor z Mexika k nám přijede z Mezinárodního folklorního festivalu ve Frýdku-Místku. Ve svém bloku nejspíš představí něco z májské kultury a poté tanec s krinolínami,“ informovala tajemnice Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice Ludmila Horehleďová.

Na strážnické slavnosti se často vydávají také folklorní soubory z Opavska. Letos budeme mít zastoupení v hlavním programu. Soubor Ischias z Opavy vystoupí v sobotu v amfiteátru Zámek od 18 hodin. Pořad se jmenuje Pestré obrázky a vedle Ischiasu se představí také soubory Dyleň z Karlových Varů, Kohoutek z Chrudimi, Liptál z Lipty a Slovácký soubor z Kyjova.

Kromě osvědčených pořadů, na které jsou už stálí návštěvníci zvyklí, se letos představí také dvě rarity. Na stadionu Zahrada budou o pátečním i sobotním večeru k vidění dva pořady modernějšího ražení.

Prvním z nich bude v pátek Cesta zarúbaná. „Je to zpěvohra, takové folklorní divadlo, což bude něco jiného, než na co jsou diváci zvyklí. Pořad se vztahuje k výročí úmrtí Fanoše Mikuleckého,“ upřesnila Horehleďová.

Sobotní večer bude patřit pořadu, který nese název Bohuslav Martinů: Kytice. „Jde o symfonickou báseň, která je scénickým provedením cyklu skladeb na lidové texty v podání folklorního souboru Hradišťan. Pořad dělá vyhlášená choreografka Ladislava Košíková,“ doplnila tajemnice.

Pokud by si ale někdo myslel, že se festival Strážnice začíná ubírat modernějším směrem, je na omylu. „Vždycky dáváme nějaký recesní program nebo něco takového. Neznamená to ale, že začneme dělat modernu, to v žádném případě,“ vzkázala Horehleďová.

V sobotu se mohou návštěvníci těšit také na už pětadvacátý ročník soutěže o nejlepšího tanečníka verbuňku. Ta doznala v posledních letech několika změn. „Posílili jsme takzvaná regionální kola, která se konají v jednotlivých subregionech Slovácka. Jejich vítězové postupují do sobotního finále. Tam se také dostanou vítězové z předkola, které se na festivalu koná v sobotu dopoledne,“ vysvětlil jeden z autorů pořadu Jan Blahůšek.

Oproti minulosti se už navíc nemohou tanečníci verbuňku přihlašovat až v den festivalu, ale musí projít právě předkoly. „Je to zároveň i snaha, aby byl verbuňk předvedený v tom vyloženě svém subregionu Slovácka, kam také patří,“ míní Blahůšek.

Poslední roky je součástí folklorního festivalu Strážnice také festival Dětská Strážnice, jehož brány se letos otevřou už poosmadvacáté. Chybět nebude také přehlídka řemesel, na které svůj um letos ukáže dvaadvacet řemeslníků. „V neděli se v devět hodin uskuteční slavnostní bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie za účasti domácích a zahraničních souborů,“ informují stránky Národního ústavu lidové kultury www.nulk.cz.

(Chystáte-li se do Strážnice na folklorní festival a chcete-li se pochlubit svými zážitky i fotografiemi, pak nám je neváhejte poslat na e-mail anna.sotolarova@denik.cz.)