„Když jsem poprvé viděl nové logo města Ostravy OSTRAVA!!!, říkal jsem si, že jsem se ocitl na fotbalovém hřišti. Titul vysázený verzálkou a k tomu tři vykřičníky ve mně jednoznačně evokují prostor tribun s publikem vyznačujícím se jakousi ubohostí.

Jestliže cestujeme vlakem, anebo alespoň sem tam vidíme koleje a po nich se posunující vozy, jistě si všimneme, že po nich jezdí ostravské vlaky. Ale omyl. To jen grafické studio Najbrt (musím doznat, že si studia pro jejich práci vážím), potažmo zadavatelé zakázky pro Ostravu, udělali chybu, že pro ČD Cargo a Esko byla použita stejná modř nebo přinejmenším velice podobná.

A tak Ostrava povýšila z města nevybíravých fotbalových fanoušků na depo našich skvělých českých vlaků. Tolik k vysvětlení názvu výstavy.

Hodilo by se říci: „Dynamika? Energie? Sebevědomí?“ Protože od roku 2007 pracuji na souboru HOMOurban, ve kterém sleduji život lidí ve větších městech, rozhodl jsem se vybrat několik fotografií z Ostravy a vystavit je konfrontaci s městy jinými,“ uvedl Imrich Veber s tím, že na městském životě jej nesmírně zajímá vztah člověka k všudypřítomné komerci, ale také určitá paradoxní opuštěnost každého z nás.

Města považuje za citově vyprázdněná přetechnizovaná společenství betonu a živých osobností. „V posledních letech se společnosti s úspěchem podařilo vytěsnit život ze středů měst na periferie a teď začínáme znovu přemýšlet, jak dostat lidi do bytů v centrech. Proč si ale necháváme stavět nevkusné krabice na „dojení“ peněz a nadšeně tam s dětmi a přáteli trávíme víkendy?

A na obrazovce pak dětem při Mc’obědě ukazujeme, jak že to vlastně vypadá králík. Co na tom, že je plyšový a ve velikonoční reklamě. Proč dospělí nenechávají děti hrát si se psy, šplhat na stromy a tak podobně?

Ono virtuální běh není tentýž co skutečný. Zamysleme se nad naší společností a prostředím, v němž žijeme, dost pravděpodobně pak zjistíme, že není vše tak třpytivé, jak by se na první pohled uvnitř nákupních center mohlo jevit,“ uvedl na závěr Veber.

Vernisáž výstavy Ostrava???, která je zařazena do cyklu HOMOurban, se uskuteční dnes v osmnáct hodin.