„Snažím se fotit holky takové, jaké ve skutečnosti jsou. Nezajímají mě obrázky na titulní stranu módních časopisů. Snažím se fotit holku takovou, jaká je: čistá, po ránu nenamalovaná, krásná a přirozená,“ říká o svých fotografiích Pavel Kačmař. Ženy na fotografiích jsou z celé republiky.

Fotograf je hledá, ve vší počestnosti, na internetu. Ostravská výstava nabízí zcela novou kolekci. Každá fotografie má svou vlastní duši a je k ní napsán popisek v ichformě. Jedna z modelek vztah ke své fotografii vyjádřila slovy: „Současný svět mě dusí, potřebuji se vykřičet, dělat nevšední věci, myslet jinak….ta fotografie není kontroverzní ani nechutná, není ani šokujícím odhalením, je svobodná, oproštěná od jakýchkoli tradičních myšlenek…“

Jako i v dalších případech fotí Pavel Kačmař na klasický film a při vyvolání používá speciální techniku. Fotografie jsou vytištěny na ručním papíře. Fotograf vystupuje také pod jménem Paulu.

Narodil se v Opavě, ale v současné době žije v Hlučíně. „S fotografováním jsem začal ve svých šesti letech, kdy jsem u otce ve skříni našel bakelitový fotoaparát Pionýr. První fotky vznikaly jako kopie přiložením filmu na fotografický papír a osvětlené denním světlem,“ popisuje první setkání s fotografií Pavel Kačmař.

„Stovky snímků, které člověk za život pokazí a nevyjdou podle jeho představ, pak zcela vynahradí pár podařených záběrů, které dovedou zahřát na duši a potěšit nejen mě, ale i další lidi. Stejné pocity prožívám i po mnoha letech dodnes a to mi dává energii a motivaci k další práci,“ poznamenal a dodal, že v současné době se věnuje černobílé umělecké fotografii portrétu, glamouru a aktu.

„V dnešním světě se všechno rychle mění a pomíjí, ale ten okamžik nálady, jedinečnost pocitů a síla emocí na nás z fotografií promlouvají navždy,“ uzavřel Pavel Kačmař.

(ans)